Artykuły

Toruń. "Makbet" na początek sezonu w Baju Pomorskim

W Teatrze Baj Pomorski już od połowy sierpnia trwają intensywne próby do premiery, która mocnym akcentem rozpocznie nowy sezon. Zbigniew Lisowski przygotowuje inscenizację "Makbeta". Premiera 17 września.

Wielką tragedię Szekspira Lisowski czyta jako studium człowieka zarażonego ambicją i żądzą, który ulega najmroczniejszych podszeptom drzemiącym gdzieś na dnie duszy. Dramat bohaterów "Makbeta" interpretuje poprzez teorie jungowskie, szczególnie zwracając uwagę na związek świadomości, podświadomości i nieświadomości. Działanie postaci jawi się wtedy jako proces uwikłany w różne konflikty i zależności, nie do końca uświadamiane, determinowane dodatkowo przez kulturę i struktury społeczne. Trzy wiedźmy szekspirowskie to u Lisowskiego Intuicja, Pragnienie i Rozsądek. One też rozporządzają symbolami ze skarbnicy pamięci zbiorowej ludzkości. Całą rzeczywistość sceniczną organizuje Trickman - przewodnik przedstawienia, który zagłębia się w podświadomość wszystkich bohaterów jak w kolejne kręgi piekła. Przez cały czas przypomina też widzom, że jesteśmy w teatrze, a ten - jak mówił Hamlet - jest zwierciadłem duszy.

Scenografia przedstawienia nasycona jest obrazami Hieronima Boscha i Salvadora Dalego, poddanymi współczesnej artystycznej interpretacji przez Pavla Hubičkę. Piotr Nazaruk napisał muzykę ze sporą dawką ostrego brzmienia i kontrapunktów. Ważnym zabiegiem interpretacyjnym dla spektaklu jest zastosowanie songów w toku akcji scenicznej, rozpisane wielu tekstów na sekwencje muzyczne i wykorzystanie piosnek: "Ty człowiek jesteś" zespołu Lao Che oraz fragmentu "Nie żyję ponad stan" Kazika Staszewskiego. Z tego właśnie utworu pochodzi pytanie, które aktorzy zadają widzom na początku przedstawienia: "Co poczniecie, jeśli okaże się, że Boga nie ma?"

Premiera 17 września (sobota, godz. 18:00).

Do końca roku 2011 na deskach "Baja Pomorskiego" wystawione zostaną jeszcze dwie premiery. "Najmniejszy bal świata" Maliny Prześlugi w reż. Pawła Aignera będzie widowiskiem, w którym współcześni rodzice i dzisiejsze dzieci na pewno zobaczą kilka sytuacji dobrze znanych z codzienności. Królewna Migawka to ten typ małej księżniczki, która nie lubi być posłuszna i sporo kaprysi, ponieważ ma wielką potrzebę niezależności. Nieostrożnie wypowiedziany czar sprawia, że rodzice znikają. Życie bez nich pełne jest jednak trudności, dlatego wyrusza w magiczną podróż, aby ich odzyskać. W tej premierze wystąpi nowy aktor, który od września dołączy do toruńskiego zespołu - Krzysztof Parda. Jeszcze przed końcem roku kameralne przedstawienie dla najmniejszych widzów, już od 1 roku życia do 3 lat, przygotują aktorzy Teatru "Baj Pomorski": Marta Parfieniuk-Białowicz, Edyta Soboczyńska i Mariusz Wójtowicz. Zaproszą dzieci i rodziców do niezwykłej przestrzeni, w której kolor, kształt i dźwięk będą najważniejszymi znakami. Premiera "Przytulaków, czyli entliczka pentliczka" odmieni teatralną kawiarnię, bo właśnie ona będzie miejscem wspólnego spotkania aktorów i najmłodszych widzów.

Na 2012 rok do współpracy zostali zaproszeni Ireneusz Maciejewski i Konrad Dworakowski. W sumie w najbliższym sezonie Teatr "Baj Pomorski" przygotuje 5 premier. Tak widzowie najmniejsi, jak i młodzież oraz dorośli znajdą tu propozycje dla siebie.

Najbliższe miesiące to dla teatru również organizacja dwóch międzynarodowych Festiwali. Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA (22-28 października 2011) będzie można obejrzeć przedstawienia teatrów z Czech, Kanady, Niemiec, Słowacji, Włoch i spektakl polskie. 11 monodramów w wykonaniu aktorów z Polski, Białorusi, Słowacji i Ukrainy złoży się na program 26 Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora (18-20 listopada 2011).

W październiku zakończy się międzynarodowy projekt teatralny "Latający Festiwal - Rodzina i dziecko we współczesnej Europie". Iwano-Frankowsk (Ukraina) oraz Ostrava (Czechy) to ostatnie miejsca latającego festiwalu, gdzie spotkają się wszyscy partnerzy projektu i zaprezentują przedstawienia, które są owocem dwuletniego programu. Projekt jest efektem współpracy teatrów: Stare Divadlo Nitra, Divadlo Loutek, Ostrava, Kaunas Puppet Theatre, Akademicki Teatr Lalek im. M. Pidgiryanki i Teatru "Baj Pomorski" jako koordynatora. Został on zrealizowany w ramach programu KULTURA 2007-2013 ze środków Komisji Europejskiej oraz Gminy Miasta Toruń. Teatr pozyskał na wszystkie działania partnerów niespełna 260 tyś Euro. Dzięki współpracy narodził się już pomysł kontynuacji projektu w formie pięcioletniego programu z przynajmniej ośmioma teatrami zagranicznymi. W 2012 roku Teatr "Baj Pomorski" będzie składał wniosek do Komisji Europejskiej na jego realizację.

Już od pierwszej niedzieli września w repertuarze teatru przedstawienia dla najmłodszych "Wschód i zachód słonia", "Historia Calineczki" oraz "Słowik". Niezwykła podróż Słoniczki po krainie bananów i kokosów, historia dziewczynki podobnej do elfów oraz orientalny świat chińskiej kultury powstają na scenie za sprawą aktorów i różnych form teatru lalek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji