Artykuły

Rzeszów. We wrześniu impreza poświęcona Grotowskiemu, Kantorowi, Szajnie

Spektakle teatralne, wystawy, pokazy filmów, prelekcje poświęcone trzem wybitnym twórcom pochodzącym z Podkarpacia - Jerzemu Grotowskiemu, Józefowi Szajnie i Tadeuszowi Kantorowi znajdą się w programie imprezy, która odbędzie się we wrześniu w Rzeszowie.

Impreza pod nazwą "Źródła pamięci. Grotowski-Kantor-Szajna" odbędzie się w dniach 14-18 września w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

- Rzeszów jest wspólnym mianownikiem dla tych ponadprzeciętnych twórców i artystów. Te trzy nazwiska stanowią o marce Rzeszowa - zauważyła Jolanta Wagner z Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki urzędu miasta Rzeszowa, organizatora imprezy.

Dodała, że wydarzenia zaplanowane w ramach imprezy będą odbywać się w miejscach powiązanych z artystami.

Już pierwszego dnia "Źródeł pamięci" odbędzie się spektakl plenerowy "Uczucie w dźwięku - apoteoza" na placu przed Pałacykiem Lubomirskich (w którym urodził się Grotowski), a znany gawędziarz i znawca historii Rzeszowa Marek Czarnota oprowadzi ulicami miasta śladami Jerzego Grotowskiego i Józefa Szajny.

Każdego wieczoru przed rzeszowską publicznością będą się prezentować teatry, które w swoim repertuarze nawiązują do idei artystycznych Jerzego Grotowskiego, Józefa Szajny i Tadeusza Kantora.

Wystąpią m.in.: Teatr Chorea z Łodzi w spektaklu "Grotowski - próba odwrotu" Teatr Brama z Goleniowa, który pokaże spektakl "Uczucie w dźwięku - apoteoza" oraz rzeszowskie teatry: im. Wandy Siemaszkowej, który przedstawi sztukę "Deballage", Teatr Maska zaprezentuje "Niech żyje cyrk", a Teatr Przedmieście wystąpi w spektaklu "Obietnica".

W ramach imprezy planowany jest też wyjazd do Nienadówki, gdzie przez krótki okres Grotowski mieszkał z matką i bratem, i gdzie zrealizowano film o dzieciństwie Grotowskiego pt. "Nienadówka, 1980" w reżyserii Jilla Godmilowa. Przewidziano także wyjazd do Wielopola Skrzyńskiego, czyli miejsca urodzenia Tadeusza Kantora. Obecnie znajduje się tam Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu - Muzeum Tadeusza Kantora Kantorówka.

Zaplanowano też wystawę kilku prac Tadeusza Kantora oraz fotografii dotyczących tego twórcy i Wielopola, a także projekcje filmowe, m.in. "Ostatniej wieczerzy" Krzysztofa Miklaszewskiego i "Omnia mea" Stefana Szlachtycza oraz spotkania z aktorami i reżyserami.

Ponadto znani teatrolodzy i dokumentaliści, którzy od lat zajmują się życiem i twórczością Grotowskiego, Szajny i Kantora wygłoszą prelekcje i poprowadzą sesje naukowe poświęcone tym twórcom. Wśród prelegentów znajdzie się, m.in.: prof. Zbigniew Osiński, prof. Kazimierz Grotowski (brat Jerzego), Bogdan Renczyński, Agnieszka Koecher - Hensel, Tomasz Rodowicz.

Organizatorem "Źródeł pamięci" jest urząd miasta Rzeszowa w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - imprezy promującej kulturę, sztukę, odbywającej się we wrześniu w 49 krajach Europy. Polska dołączyła do projektu w 1993 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji