Artykuły

Kielce. "Hamlet w Gdańsku" w programie Teatr Polska

Kielecki Teatr im. Stefana Żeromskiego zaprezentuje się na prestiżowym międzynarodowym Festiwalu Szeksirowskim w Gdańsku. "Hamleta" w reżyserii Radosława Rychcika będzie można zobaczyć w piątek i sobotę na dużej scenie Teatru Wybrzeże. A to nie koniec dobrych wieści.

Organizowany w tym roku po raz piętnasty Festiwal Szekspirowski, to międzynarodowa impreza teatralna łącząca prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Rozpoczął się w sobotę, potrwa do najbliższej niedzieli. Organizatorami festiwalu są Fundacja Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski. W tegorocznej edycji biorą udział teatry m.in. z Rosji, Niemiec, Finlandii czy Szwecji. Kielczanie będą tam jako jeden z dwóch teatrów z Polski, choć ten drugi - Teatr Pieśń Kozła - można nazwać międzynarodowym, bo "Macbeth" w jego wydaniu jest owocem współpracy z Royal Shakespeare Company, zrealizowanym z udziałem międzynarodowego zespołu aktorskiego. Kielecki akcent festiwalu to nagroda za wyróżnienie w XV edycji konkursu organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira. Oczywiście za "Hamleta".

Kielecka scena ma także drugi powód do dumy. Teatr im. S. Żeromskiego otrzymał bowiem rekomendację do realizacji drugiego etapu III edycji programu Teatr Polska. - To świetna wiadomość. Pierwszy raz udało nam się zakwalifikować do tego programu, a dostaje się tam niewiele teatrów - mówi dyrektor Piotr Szczerski. Teatr Polska to projekt Instytutu Teatralnego w Warszawie, realizowany m.in. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego idea sięga czasów międzywojennych, kiedy to "Reduta" Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego prezentowała światową klasykę i polski repertuar na tzw. prowincji. Celem tamtego projektu było przybliżenie mieszkańcom małych miasteczek istotnych osiągnięć kultury polskiej w tamtym okresie.

Współczesny projekt Teatr Polska nawiązuje do tamtej tradycji, a jego założeniem jest dotarcie do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną i zaktywizowanie do działalności wykraczającej poza własne miasto i budynek teatru. - Dzięki temu programowi już jesienią wystąpimy ze spektaklem "W imię Ojca i Syna" Szymona Bogacza w całym województwie świętokrzyskim, m.in. w Jędrzejowie, Starachowicach i innych miejscach gdzie są sceny. Te wszystkie ośrodki bardzo się cieszą, ponieważ same z siebie nie mają środków, aby to sfinansować. A w ramach programu płaci za to ministerstwo kultury - podkreśla Szczerski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji