Artykuły

Warszawa. Lidia Korsakówna z tytułem honorowej obywatelki stolicy

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, b. premier Jerzy Buzek, biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser oraz aktorka Lidia Korsakówna to tegoroczni honorowi obywatele stolicy. Uroczystość nadania tytułów odbyła się w niedzielę na Zamku Królewskim.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, b. premier Jerzy Buzek, biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser oraz aktorka Lidia Korsakówna to tegoroczni honorowi obywatele stolicy. Uroczystość nadania tytułów odbyła się w niedzielę na Zamku Królewskim.

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, b. premier Tadeusz Mazowiecki i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Tytuły honorowego obywatela Warszawy nadawane są co roku w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Jak powiedziała w niedzielę przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska, nigdy nie uda się podziękować imiennie każdej osobie zasłużonej dla Warszawy, ale nie zwalnia to od tego, by przy każdej okazji przypominać poświęcenie "zwykłych i niezwykłych" warszawiaków w chwilach największej próby, jaką było Powstanie Warszawskie.

- Mam nadzieję, że nam, warszawiakom, nikt nie wymaże z pamięci tragicznych wydarzeń zarówno Powstania Warszawskiego, jak i okresu powojennego, kiedy powstańców i ich rodziny więziono, szykanowano, próbowano wymazać z kart historii ich czyny i ofiary - dodała.

Osobiście akt nadania honorowego obywatelstwa odebrał w niedzielę jedynie abp Hoser. Nadanie tytułu Lidii Korsakównie odbyło się w piątek w Domu Artystów Weteranów w podwarszawskim Skolimowie; uroczystą sesję rady miasta oglądała przez internet. Nieobecny był także przewodniczący PE.

Odbierając akt nadania obywatelstwa stolicy abp Hoser przypomniał, że jego rodzina od kilku pokoleń związana jest z Warszawą. W Powstaniu Warszawskim zginęli jego dziadek i ojciec. Zaznaczył, że dziś, jako biskup warszawsko-praski zawsze podkreśla, że Warszawa jest jedna i wraz z kard. Nyczem - rezydującym na lewym brzegu Wisły - budują ducha wspólnoty tego miasta, które było "nieujarzmione, zawsze zwycięskie, wierzące i wierne".

Podczas uroczystości wyemitowano też nagrane wcześniej przemówienie J. Buzka, w którym podkreślił, że Warszawa jest miastem szczególnym, zarówno ze względu na swoją historię, jak i swoją dzisiejszą otwartość na przyjezdnych. Był premier przypomniał, że to ze stolicy pod Wiedeń wyruszał Jan III Sobieski, a obrona Warszawy w 1920 r. stała się kluczowym momentem obrony Rzeczypospolitej w wojnie polsko-bolszewickiej.

J.Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a później pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. Opinia publiczna poznała jego nazwisko w 1997 r. - po zwycięskich dla Akcji Wyborczej "Solidarność" wyborach parlamentarnych. Nieznany szerzej działacz "S" został wówczas desygnowany na premiera. Choć wielu nie wróżyło mu długiego stażu na tym stanowisku, jako jedyny premier po 1989 r. piastował je przez pełną kadencję - do 2001 r. Jego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty.

W styczniu 1999 r. został szefem Ruchu Społecznego AWS. Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2001 r. wrócił do pracy naukowej. W 2004 r. został posłem do PE, startując z listy PO. Zagłosowało na niego wówczas ponad 173 tys. osób, co było najlepszym wynikiem w kraju. W 2009 r. z ramienia PO po raz drugi został eurodeputowanym z okręgu katowickiego, także uzyskując najwyższe poparcie w skali kraju - 400 tys. głosów). W lipcu 2009 r. został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zdobywając 555 spośród 644 ważnych głosów i stając się pierwszym przewodniczącym z państw byłego Bloku Wschodniego.

H. Hoser urodził się w 1942 r. w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 r. jest biskupem warszawsko-praskim od maja 2008 r. Wcześniej pełnił m.in. funkcję sekretarza pomocniczego w watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, mianowany przez papieża Jana Pawła II. Ponad 20 lat spędził też na misjach w Rwandzie i Zairze. Od 2008 r. przewodzi pracom zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych.

W ostatnim czasie jako szef zespołu ekspertów Episkopatu ds. bioetycznych opowiadał się m.in. za stworzeniem w Polsce narodowego programu zapobiegania i leczenia niepłodności. Podkreślał, że zamiast "inwestować w ryzykowne techniki, takie jak in vitro" rząd powinien przeznaczyć pieniądze na leczenie niepłodności.

Aktorka Lidia Korsak-Brusikiewicz (na zdjęciu) znana jest publiczności jako Lidia Korsakówna; przez całą swą sceniczną drogę związana ze scenami Warszawy.

Urodziła się na ówczesnych Kresach Rzeczypospolitej, w Baranowiczach. Karierę artystyczną rozpoczynała w Zespole Pieśni i Tańca "Mazowsze". Z niego została zaangażowana do pierwszego polskiego kolorowego filmu fabularnego "Przygoda na Mariensztacie". Stała się na długie lata najpopularniejszą aktorką swego pokolenia. W 1955 r. została zaangażowana do stołecznego Teatru Syrena, w którym przepracowała - formalnie - do emerytury w 1987 r., a faktycznie - do połowy lat 90.

Zgodnie ze statutem Warszawy honorowe obywatelstwo miasta jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemskich. Wyróżniona osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację. Honorowi obywatele stolicy mogą uczestniczyć na prawach honorowych gości w sesjach rady miasta i organizowanych przez miasto imprezach. Mają prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. W ub. r. powołana została Rada Honorowych Obywateli Warszawy, która jest ciałem doradczym, wyrażającym opinie w sprawach ważnych dla miasta.

Honorowymi obywatelami stolicy są m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Haller, Maria Skłodowska-Curie, Jan Paweł II, Władysław Bartoszewski, kard. Józef Glemp, Marek Edelman, Jan Nowak-Jeziorański, Norman Davies, Irena Sendlerowa, Lech Wałęsa, Zbigniew Ścibor-Rylski, Tadeusz Mazowiecki, 14. Dalajlama Tybetu i rtm. Witold Pilecki. W ub. r. honorowe obywatelstwa otrzymali dwaj prezydenci RP - Aleksander Kwaśniewski i pośmiertnie Lech Kaczyński, uczestniczka zamachu na Franza Kutscherę - Maria Stypułkowska-Chojecka ps. Kama, uczestniczka powstania w getcie warszawskim - Ziuta Hartman oraz pionier leczenia całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych - prof. Henryk Skarżyński.

Podczas sesji wręczono także Nagrody m. st. Warszawy dla wybitnych warszawiaków działających na rzecz rozwoju stolicy: ludzi kultury, nauki i sztuki. W tym roku jest 20 laureatów nagrody, m.in.: dwukrotny medalista olimpijski Lesław Ćmikiewicz, aktorki Ewa Dałkowska i Krystyna Janda, założyciel Izby Pamięci płk. R. Kuklińskiego Józef Szaniawski, dyrygent Zespołu Muzyki Cerkiewnej ks. Jerzy Szurbak, wokalista Adam Zwierz, a także Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji