Artykuły

Warszawa. "Spojrzenie wolności" - koncert Jana A. P. Kaczmarka

Wykonanie utworu "Colloseum" z filmu "Quo Vadis" zainaugurowało koncert muzyki Jana A.P. Kaczmarka pod tytułem "Spojrzenie wolności", zorganizowany w ramach obchodów 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Powstanie zawsze zajmowało w moim sercu wyjątkowe miejsce. Dziś poprzez swoją muzykę chciałem złożyć hołd młodym bohaterom Powstania Warszawskiego - powiedział Jan A.P.Kaczmarek na początku koncertu.

W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego obok Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", na scenie pojawili się inni artyści. Za fortepianem zasiadł pianista jazzowy i kompozytor, Leszek Możdżer. Za partie muzyki elektronicznej odpowiadał syn Jana A.P. Kaczmarka, Szymon Kaczmarek - DJ Oshowski.

Artystom towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Macieja Sztora. Podczas koncertu miało miejsce premierowe wykonanie utworu "Otwarte okno" napisanego specjalnie w hołdzie Powstańcom Warszawskim. Zdaniem Jana A.P. Kaczmarka, który poprowadził koncert, tytuł utworu nawiązuje do

"otwartego okna", symbolizującego wolność i swobodny przepływ idei.

- W 1918 r. polskie okno się otworzyło, zamknęło się w '39, znowu otworzyło się w '89 (...). Polska przeżywa właśnie taki czas otwartego okna, gdy zbiorowa wolność jest niezagrożona i mamy tę rzadką w naszej historii możliwość budowania narodowej prosperity - powiedział kompozytor w rozmowie z PAP.

Publiczność zgromadzona w Parku Wolności wysłuchała również utworów z filmów: "Marzyciel", "Niewierna" oraz "Wojna i pokój". Dopełnieniem wizualnym muzyki były wyświetlane na telebimach materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak podkreślili organizatorzy, ideą przewodnią koncertu było nawiązanie do emocji, które towarzyszyły Powstańcom Warszawskim podczas walk o stolicę w 1944 r. Były one nierozerwalnie związane z pragnieniem odzyskania wolności. Jest ono uniwersalne, gdyż towarzyszy każdemu człowiekowi, również Powstańcom, którzy przez 63 dni stawiali opór niemieckiemu okupantowi.

- Dyskusja o Powstaniu Warszawskim coraz częściej przenosi się w język sztuki oraz kultury masowej. Ta forma przekazu również służy do stawiania trudnych pytań dotyczących m.in. tego, jak w różnych sytuacjach reagować: "czy należy próbować ocalić człowieczeństwo? Czy należy ryzykować życie dla idei?" - podkreślił w rozmowie z PAP Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które zorganizowało koncert.

- Szukając pomysłów na kolejne rocznice rozmawiamy z różnymi artystami. W tym roku wybór trafił na kompozytora Jana A.P. Kaczmarka. Chcieliśmy, aby za pomocą muzyki podniosłej, monumentalnej opowiedział coś, co będzie komunikatywne dla młodego pokolenia - powiedział Ołdakowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji