Artykuły

Cyniczny "Ubu Król"

13 maja o godz. 17, zaraz po oficjalnym otwarciu obchodów jubileuszu 60-lecia Baja Pomorskiego, odbędzie się premiera "Ubu Króla" [na zdjęciu plakat do spektaklu].

Dramat Alfreda Jarry'ego bez trudu można zaliczyć do kontrowersyjnych. Premiera sztuki na podstawie "Ubu Króla" odbyła się w 1896 roku i wywołała skandal, który przyczynił się do rewolucji w teatrze. Toruńska scena lalkowa pokaże "Ubu Króla" na podstawie dramatu Alfreda Jarry'ego. - To cyniczna bajka zwierzęca dla dorosłych - zapowiada reżyser sztuki Zbigniew Lisowski.

Toruński teatr swoją najnowszą premierą chce nawiązać do wydarzenia sprzed 50 lat, kiedy w Baju ruszyła scena dla dorosłych. Pierwszym wystawionym na niej przedstawieniem był spektakl "Sen nocy letniej", który powstał na podstawie utworu Szekspira. Najnowsze dzieło Baja Pomorskiego posiłkuje się motywami z dzieł wielkiego dramaturga z Avon. Wprowadzi między innymi do sztuki postać Grabarza znanego z "Hamleta" Szekspira, który w toruńskiej inscenizacji "Ubu Króla" stanie się treserem wszystkich pojawiających się na scenie postaci.

- Świadomie sięgnąłem po motywy z Szekspira i przeróżne gatunki teatralne. Ponadto tak przyspieszyłem przedstawienie, żeby przypominało całość zmontowaną jak film - opowiada o spektaklu reżyser Zbigniew Lisowski. Autor inscenizacji po raz kolejny skorzystał z typowo cyrkowej estetyki. Zaznacza jednak, że to będzie ostatnia jego sztuka utrzymana w tonie burleski, którą zobaczymy na deskach Baja.

Dramat Alfreda Jarry'ego bez trudu można zaliczyć do kontrowersyjnych. Premiera sztuki na podstawie "Ubu Króla" odbyła się w 1896 roku i wywołała skandal, który przyczynił się do rewolucji w teatrze. Na scenie narodził się wtedy nowy gatunek spektakli łączących groteskę z upodobaniem do absurdu i farsy. Akcja "Ubu Króla" ponadto dzieje się w " Polsce, czyli nigdzie". - Tekst Jarry'ego doskonale odzwierciedla czasy współczesne - zauważa Lisowski.

Autorem scenografii toruńskiego "Ubu Króla" jest rodowity prażanin Pavel Hubicka, który od lat współpracuje z Bajem Pomorskim. Przygotowując dekoracje, skorzystał obficie z polskich barw narodowych. Muzykę do przedstawienia skomponował zaś Piotr Nazaruk. Wykonają zespół w składzie: Piotr Rogóż (saksofon), Michał Polcyn (puzon), Krzysztof Habicht (perkusja), Mirosław Szczepański (fortepian). W główne role Ubu i Ubicy wcielili się znani toruńscy aktorzy: Mariusz Wójtowicz i Agnieszka Niezgoda.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji