Artykuły

Poznań. Prezydencja w sztuce

Instytut Adama Mickiewicza z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej przygotował specjalny program kulturalny, w którym bierze udział spore grono poznańskich artystów.

Poznań na świecie

Wśród sześciu projektów flagowych Instytutu Adama Mickiewicza w Poznaniu jeden realizuje Teatr Biuro Podróży. Specjalnie na tę okoliczność zespół przygotował spektakl "Planeta Lem", którego światowa premiera odbyła się l lipca na placu przed National Theatre w Londynie. Następnie spektakl pokazany został w Brukseli i Paryżu. W piątek Teatr Biuro Podróży wystąpi w Madrycie. Do końca roku zespół Pawła Szkotaka wystąpi jeszcze z "Planetą Lem" w Berlinie, Kijowie i Moskwie. W Pekinie ze względów organizacyjnych zaprezentuje natomiast "Carmen funebre".

Drugi projekt flagowy nosi tytuł "Karol Szymanowski". Będzie to ekspansja muzyki tego wybitnego kompozytora na nieznaną dotąd skalę. Nie obejdzie się bez poznaniaków.

Teatr Wielki pokaże w Berlinie (9 sierpnia) i w Madrycie (9 i 10) września" "Mandragorę", autorski spektakl Michała Znanieckiego, który mogliśmy w czerwcu oglądać na placu Wolności w Poznaniu.

Duża grupa poznańskich artystów uda się w sierpniu do Chin. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Karola Szymanowskiego wystąpią: Orkiestra Sinfonietta Polonia pod dyrekcją Cheung Chau oraz soliści: śpiewaczka Barbara Kubiak i skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz.

W ramach programu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej Polski Teatr Tańca wystąpi 14 października w Berlinie, gdzie zaprezentuje choreografię Pauliny Wycichowskiej "Alexanderplatz" i Ohada Naharina "Minus 2". Z tym samym projektem zespół uda się w grudniu do Moskwy. Natomiast Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcja Jacka Sykulskiego pojawi się pod sztandarem UE w Kijowie i Mińsku.

15 września w Berlinie zaprezentowany zostanie najnowszy projekt Jarosława Kozłowskiego - instalacja "Empatia II", której

Miron Jagniewski w "Planecie Lem"Teatru Biuro Podróży

kuratorem jest Russel Radziński. Jarosław Kozłowski mieszka w Poznaniu i jest profesorem na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Świat w Poznaniu

Poznań od wielu lat uznawany jest za polską stolicę muzyki ba-

rokowej i tańca współczesnego. I dlatego wśród projektów programu prezydencyjnego w Poznaniu znalazły się dwa zupełnie nowe: "Poznań Baroąue. Festiwal Muzyki dawnej i "Old Musie - New Dance".

Poznań Baroąue organizuje Orkiestra Arte dei Suonatori.

Na jej zaproszenie zjadą do poznania największe sławy wykonujące muzykę dawną, by zaprezentować wspólne dziedzictwo muzyczne Europy. Niezwykle ważnym elementem festiwalu będzie projekt "Gneration Baroąue" skierowany do studentów oraz młodych muzyków, którzy postanowili przyłączyć się do ruchu artystów specjalizujących się w wykonywaniu muzyki dawnej.

Drugi projekt "Old Musie -New Dance" (realizowany przez Art Stations Foundation) ma charakter interdyscyplinarny, w którym tancerze i muzycy będą próbować przekładać tradycję muzyczną na współczesny język tańca.

W ramy krajowego programu prezydencyjnego włączony został Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca (sierpień) i Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (październik), czemu trudno się dziwić, skoro biorą w nim udział artyści z całego świata.

Wizytówki

Na co dzień narzekamy, że w Poznaniu nic ciekawego się nie dzieje, że nie potrafimy się sprzedać na zewnątrz. Tymczasem w projektach kulturalnych polskiej prezydencji w Unii Europejskiej - zarówno światowym jak i krajowym - widać, że Poznań stoi teatrem alternatywnym, teatrem tańca i muzyką, zwłaszcza dawną. To są poznańskie wizytówki kulturalne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji