Artykuły

"Obłąkany, czyli upadek III Rzeszy"

W Gorzowie już druga premiera na deskach teatru, a w Zielonej Górze dopiero szykuje się pierwsza, ale za to jaka. Światowa!!!

Sztuka Herberta Bergera "Obłąkany, czyli Upadek III Rzeszy" będzie po raz pierwszy pokazywana w Polsce. Akcja rozgrywa się w kwietniu 1945 roku, w zakładzie dla nerwowo chorych Dunkelstein w Austrii. Jest to austriacka próba rozliczenia się z okresem II wojny światowej. Autor próbuje zadać pytanie, gdzie są granice normalności w nienormalnych czasach i okolicznościach.

Bohaterami sztuki są pacjenci szpitala psychiatrycznego, którzy zostali pozostawieni bez opieki - personel placówki uciekł przed nadciągającym frontem. W szpitalu panuje totalny chaos. Sztuka nie ma konkretnej akcji. Ukazuje sytuację, w jakiej znaleźli się pacjenci. Wśród nich znajduje się wielu nieszczęśliwych ludzi, którzy popadli w obłęd pod wpływem wydarzeń z okresu faszyzmu.

Sztukę napisał Berger w latach 90. Jest to echo wydarzeń ostatnich dni maja 1945 r., pozbawionych zdaniem autora logiki, w których świat zdawał się podobny do kliniki psychiatrycznej. Dramaturgowi udało się zbudować całą galerię niezwykłych typów zamieszkujących ruinę zburzonego szpitala. Język tych postaci ma funkcję budulca. Różnicuje typy i charaktery, uświadamia współczesnemu widzowi, jak brzmiał żargon nazistów. "Zamknięta w zakładzie społeczność, złożona z anormalnych, chorych umysłowo, tworzy stopniowo nader realistyczny, a przy tym porażający obraz systemu, który ją stworzył. W bełkocie chorych można odnaleźć analogie do rozpadu "nowomowy" totalitarnych systemów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji