Energetyczne linie tańca
Sprawne ciało nie wystarczy, by tworzyć taniec współczesny. A liczba obejrzanych spektakli nie gwarantuje jego zrozumienia. W tym tygodniu każdy będzie mógł się dowiedzieć, jak wygląda proces tworzenia spektaklu - zarówno od strony technicznej, jak i artystycznej.
Jeden z najważniejszych twórców butoh na świecie - Japończyk Daisuke Yohimoto [na zdjęciu], wymieniany jednym tchem obok Kazuo Ohno, Tatsumi Hijikaty czy Ko Murobushiego, poprowadzi zaawansowane zajęcia taneczne w Centrum Sztuki Współczesnej (12 - 17 maja). Warsztat będzie dotyczyć nie tylko technik butoh - tańca brzydoty, ale też idei scenicznej ekspozycji deformacji, cierpienia fizycznego czy gwałtownych przeżyć, jak agresja czy ból po stracie bliskiej osoby.
Na zupełnie inne cechy nacisk kłaść będzie Wojciech Mochniej, lider W&M Physical Theatre z Kanady - jego warsztaty odbędą się w czwartek w Szkole Podstawowej nr 46 (ul. Wałbrzyska 5, tel. 0 504 248 404). Mochniej pracuje przede wszystkim nad poczuciem ciężaru, długości i przebiegu linii energetycznych w ciele oraz ruchowej izolacji jego poszczególnych części.
Ale będzie też coś dla widzów. W piątek o godz. 19 w Ośrodku Działań Twórczych (ul. 1 Sierpnia 36a) odbędzie się otwarty pokaz pracy warsztatowej grupy DCX "Ja - twórca - mówiące ciało". Po pokazie zaplanowano rozmowę z autorami. Twórcami DCX są założyciele warszawskiego teatru tańca Bretoncaffe, a głównym celem projektu - pokazanie procesu twórczego, który od intuicji i pomysłów poprzez etapy kształtowania działań scenicznych prowadzi do realizacji spektaklu teatralno-tanecznego.