Artykuły

Na wesoło o męczeństwie

O tej premierze dużo było na łamach patronującego jej "Głosu", a w Pozna­niu z wielką niecierpliwością oczekiwa­no na nią. Po pierwsze ze względu na reżysera z wielką teatralną legendą - Erwina Axera, po drugie - aby przeko­nać się czy wszystkie te tak ekscytują­ce nas na poprzedniej axerowskiej pre­mierze w 1964 roku aluzje, podteksty i myśli na temat władzy i opozycji, postaw moralnych prześladowców i prze­śladowanych nadal, tak jak wtedy będą nas poruszać. A poza wszystkim wtedy Shaw był jeszcze pisarzem współcze­snym. A teraz?

"Androkles i lew" w tamtych latach był niebezpiecznie polityczną przypowie­ścią. Teraz jest mądrą filozoficzną ubra­ną w morze słów bajką. A zarazem ko­medią na zdecydowanie niekomediowy temat - prześladowania pierwszych chrześcijan. Ale napisana ona została tak jak się dzisiaj już nie pisze. I miał ra­cję cytowany w programie do przedsta­wienia Harley Granville-Barker mówiąc, "że nie tyle jest to sztuka, co opera, w której to każdą kwestię tak się wypo­wiada jakby oczekiwali państwo da capo". I wszystko to stało się w tym przedstawieniu tym największym wy­zwaniem tak dla reżysera jak i aktorów.

Przedstawienie w poznańskim Teatrze Nowym składa się z dwóch aktów, pro­logu i epilogu. Prolog jest wcale zabaw­ny, drugi akt świetny, a epilog wręcz znakomity. Pierwszy akt jednak trochę wielością słów i brakiem akcji nuży. Najistotniejsze jest jednak to, że uosa­biające konkretne treści postacie zosta­ły z powodzeniem ożywione przez akto­rów, jest więc w tym przedstawieniu kilka świetnych aktorsko ról i postaci komediowych. Wyborny Cesarz - Mi­chała Grudzińskiego, Androkles - Wojciecha Deneki, nader kunsztownie pokazany przez Janusza Andrzejewskiego - Lentulus, czy Ferrowiusz - Ildefonsa Stachowiaka. In­tryguje też pięknie wyciszona Antonina Choroszy w roli Lawinii. Ale najzabaw­niejszy jest tytułowy dwuosobowy, a tak przyjazny Lew.

Na dobro tego spektaklu zapisać też trzeba świetną scenografię Ewy Staro­wieyskiej i kostiumy. No i tego wymy­ślonego przez nią Lwa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji