Artykuły

Prowincjonalny filozof i pogoda ducha

"Nie ma smutnego czasu, są tylko smutni ludzie" - twierdzi Colas Breugnon, bohater książki Romaina Rollanda, jednej z tych w historii literatury, które przywracają radość życia.

Powieść zadedykowana patronowi miasta Clamecy, świętemu Marcinowi, jest hymnem na cześć życia i jednocześnie hołdem złożonym burgundzkiej mentalności. Jej bohater, skromny stolarz, należy do często wymienianych ulubionych postaci literackich czytelników w różnym wieku.

Colas, trochę filozofując, trochę kpiąc, potrafi najgorsze nawet wydarzenia zinterpretować w sposób, który przywraca pogodę ducha i właściwą proporcję rzeczy. Praca jest sensem jego życia, a przyjemnościami: piękne kobiety, dobre jedzenie i wino. Pewnego zimowego dnia, w święto Matki Boskiej Gromnicznej, Colas postanawia spisać swoje codzienne przygody, dzięki czemu choć na chwilę możemy zajrzeć w świat XVII-wiecznej prowincjonalnej Francji.

Premiera spektaklu w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym odbyła się w lutym ubiegłego roku. Gościnnie w rolę Colas Breugnona wcielił się Stanisław Górka, znany dobrze widzom telewizyjnego serialu "Plebania". Filozoficznym monologom głównego bohatera towarzyszą piosenki Georgesa Brassensa. Na scenie obok Górki pojawiają się wykonujący je Małgorzata Wiercioch, Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Artur Czerwiński i Wojciech Rogowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji