Artykuły

Kraków. Ruszył Białoprądnicki Teatr Ogrodowy

Rozpoczęła się kolejna edycja festiwalu Białoprądnicki Teatr Ogrodowy w Dworku Białoprądnickim w Krakowie. Jak zwykle na widzów czeka wiele interesujących spektakli i jak zwykle wstęp na wszystkie jest bezpłatny.

BIAŁOPRĄDNICKI TEATR OGRODOWY 2011

4 lipca, godz. 19.00

Teatr Bez Sceny

"Oskar i Ruth"

Teatr Bez Sceny w spektaklu "Oskar i Ruth" prezentuje opowieść niebanalną, przepełnioną śmiechem, ale też i refleksją, opowieść momentami bardzo groteskową i odwołującą się do teatru nonsensu, momentami zahaczającą o bajkę i tragedię.

Jest ich dwoje - Oskar i Ruth. Małżeństwo na pozór zwykłe, w które wkrada się rutyna i które przepełniają wzajemne pretensje. On - przygniatany marazmem codzienności, zrezygnowany, a może po prostu spokojny. Ona - przepełniona pragnieniem nowych wrażeń i przygód, tęskniąca za coraz to nowymi technikami flirtu, chętnie wkraczająca do wyimaginowanego świata. Temu ostatniemu ulega wkrótce i on. Oskar i Ruth balansują na krawędzi normalności: raz po raz skręcają w stronę świata zrodzonego z nieprawdy, bądź zakorzenionego w ich umysłach.

Reżyseria i scenografia: Ingmar Villqist

Muzyka: Olo Walicki

Występują: Anna Kadulska, Andrzej Dopierała

***

11 lipca, godz. 19.00

Teatr Studio Mobile

"a diabłu ogarek"

"...a Diabłu Ogarek" jest brawurową komedią na podstawie opowiadania Wiesława Dymnego pt. "Oskarżony", utrzymaną w stylu dobrze wszystkim znanego filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową". Dymny był artystą renesansowym - plastyk, aktor i scenarzysta filmowy, poeta, prozaik, satyryk, wreszcie najwybitniejszy twórca i filar kabaretu "Piwnica pod Baranami".

Spektakl to opowieść przewrotna i przepełniona humorem. Dwaj Ślązacy dezerterują z armii niemieckiej. Chcąc dotrzeć do Polski, przemierzają Anglię, Normandię i Francję, a ich podróż wypełniona jest zabawnymi perypetiami i przygodami. Z całej sytuacji wynika bezsprzecznie, że to oni pokonali armię niemiecką i doprowadzili do zakończenia wojny.

Scenariusz na podstawie opowiadania Wiesława Dymnego "Oskarżony"

Reżyseria: Marek Pyś

Występują: Marek Pyś, Maciej Ferlak, Marian Bodziony

***

18 lipca, godz. 19.00

"PIASKOWNICA"

wg Michała Walczaka

W 2001 roku Michał Walczak za utwór "PIASKOWNICA" otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie dramaturgicznym My na progu nowego wieku.

Tytułowa piaskownica to miejsce, w którym nawiązywane są pierwsze, często w nieporadności swej zabawne, relacje damsko-męskie. Szybko jednak przeradzają się w działania szczegółowo zaplanowane. Miłka zaczyna z premedytacją używać kobiecych sztuczek, a Protazek, w stanie zakochania, dość łatwo nim ulega. Nic nie jest jednak powiedziane wprost, bohaterzy przybierają bezpieczne dla nich pozy, chroniące przed ewentualnym krzywdzącym odrzuceniem. A to właśnie nieumiejętność wyrażania emocji ostatecznie skazuje Protazka na samotność. Ta niby dziecięca zabawa pokazuje jacy jesteśmy: gramy, posługujemy się "dziwnym językiem", substytutem języka uczuć i uciekamy w zgubny świat wyobraźni i "wirtualnej rzeczywistości".

Reżyseria: Adam Biernacki

Scenografia: Adam Grządziel

Występują: Anna Walkowiak-Sikorska, Artur Gotz

***

25 lipca, godz. 19.00

"Hefajstos"

Monodram w wykonaniu Niny Repetowskiej

Nina Repetowska w swym monodramie pt. "Hefajstos" przypomina piosenki z krakowskich teatrów studenckich z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych oraz opowiada o wydarzeniach i ludziach z tamtych dni. Bo, choć pod wieloma względami były to dni bardzo trudne, sentyment do nich pozostał.

***

1 sierpnia, godz. 19.00

"Zapiski oficera Armii czerwonej" Sergiusza Piaseckiego

Monodram w wykonaniu Piotra Cyrwusa

Przedstawienie porusza problem jednostki w czasie wojny. Starszy lejtnant, Michaił Zubow, 14 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym, Polska to kraj samych sprzeczności i dziwów. Zubow interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera.

Reżyseria: Tomasz Obara

***

8 sierpnia, godz. 19.00

"Broadway Street"

Gala musicalowa

Występują: Edyta Krzemień, Jakub Wocial

Artyści przedstawią przeboje z najpopularniejszych musicali, do dziś granych na najlepszych światowych scenach. Nie zabraknie utworów z m.in: "La Cage aux Folles", "Cats", "The Phantom of the Opera", "My Fair Lady", "West Side Story", "Moulin Rouge", "Next to Normal", Jesus Christ Superstar", "Les Misérables", "Miss Saigon", "Chicago".

***

15 sierpnia, godz. 19.00

"Oblivion"

Spektakl muzyczny

Występują: Barbara Gąsior (skrzypce), Renata Borucka (skrzypce), Magdalena Pluta (wiolonczela), Marek Maria Lewandowski (kontrabas), Monika Bylica (fortepian), Beata Paluch (śpiew).

8. 22 sierpnia, godz. 19.00

Scena z Bliska

"Audiencja III czyli raj Eskimosów" wg Bogusława Schaeffera

Sztuka, o przeróżnych aspektach damsko-męskiego dialogu z muzyką Mozarta i uczonymi wywodami w tle, oparta została na scenariuszu Bogusława Schaeffera, dramaturga i kompozytora. Składają się na nią śmieszne i inteligentne dialogi i monologi. Rzecz dzieje się pomiędzy Dwojgiem: Nią i Nim. On to prelegent, muzykolog, mądrala... facet. Ona to jego uczennica, Muza, słodka idiotka, która tak naprawdę przewyższa Go bystrością spostrzeżeń i... mądrością.

Reżyseria: Janusz Andrzejewski

Występują: Izabella Tarasiuk, Janusz Andrzejewski

9. 29 sierpnia, godz. 19.00

Teatr KTO

"Atrament dla leworęcznych"

Spektakl to współczesna komedia, składające się z przenikających się scen obyczajowych, pełnych absurdalnego humoru. Ideą przedstawienia jest jednak odejście od dosłowności - bohaterów nie da się przypisać do konkretnego miejsca i czasu. Nie mają imion, nazwisk, nie wiadomo gdzie mieszkają i czym się zajmują. Pojawiają się na scenie, powodując kolejne zdarzenia, wcielając się w wymyślone przez siebie postaci. Jest to rodzaj zabawy, w której z prozaicznych codziennych czynności wydobywa się dowolne ilości słownego i sytuacyjnego komizmu.

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Niedźwiedzki

Muzyka: Jerzy Zając

Występują: Jacek Buczyński, Krzysztof Niedźwiedzki, Paweł Rybak, Maciej Słota

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji