Artykuły

Cieszyn. Teatr ponad granicami

Scena będzie po polskiej stronie granicy, widownia po czeskiej. Aktorów i widzów rozdzieli rzeka. W Cieszynie odbędzie się oryginalne multimedialne show.

Widowisko będzie połączeniem muzyki i tańca, pantomimy, świetlnych aranżacji, efektów pirotechnicznych, wideoprojekcji. Oglądać je będziemy na świeżym powietrzu. Leszek Wronka, autor projektu, na miejsce realizacji wybrał polsko-czeską granicę nad Olzą. Rusztowania długiej na ponad 30 m i szerokiej na ok. 40 m sceny będą wychodziły z koryta rzeki. Podest zostanie skierowany w stronę nurtu Olzy. Po czeskiej stronie budowana jest już widownia dla 1380 osób.

Projekt jest międzynarodowy. Wronka jest Czechem (urodził się na Zaolziu, studiował w Polsce, mieszka w Pradze), Czechami są reżyser Laco Adamik i scenograf Milan David, a choreografem Polak Jarosław Staniek. W spektaklu wystąpią polscy, czescy i słowaccy artyści, którzy stworzą zespół Lewron Orchestra.

- Właśnie trwają intensywne próby. Czescy i słowaccy muzycy ćwiczą w Pradze, a polscy tancerze w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Za kilkanaście dni wszyscy spotkamy się w Cieszynie - mówi Wronka. Co obejrzymy w przedstawieniu? Legendy i bajki Śląska Cieszyńskiego. Wronka wydał w zeszłym roku płytę z mówionymi gwarą legendami współczesną muzyką. W Czechach krążek świetnie się sprzedaje. - Na podstawie tych utworów napisałem muzykę do pokazu - mówi.

W Cieszynie odbędzie się premiera. Spektakl będzie grany 25, 26 i 27 maja, potem pojedzie do innych miast. Patronat nad imprezą przyjęli m.in. Longin Pastusiak, marszałek Senatu, i Senat Parlamentu Republiki Czeskiej.

Bilety można kupić w Teatrze Śląskim w Katowicach, bielskim biurze Orbis, Wiślańskim Centrum Kultury i Informacji, w Cieszynie w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości. Kosztują 75 zl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji