Legnica. U Modrzejewskiej próbują "Orkiestrę" Kopki
W legnickim teatrze rozpoczęły się próby do balladowej opowieści o legendach, przesądach i anegdotach z historii Zagłębia Miedziowego widzianych z perspektywy losów górniczej orkiestry.
Spektakl według scenariusza Krzysztofa Kopki i w reżyserii Jacka Głomba (na zdjęciu) premierę będzie miał 22 września br. w cechowni kopalni Lubin i wyjazdowo otworzy czterodniowy Festiwal Teatru Nie-Złego w Legnicy.
Umiera jeden z byłych członków lubińskiej orkiestry górniczej mocno skonfliktowany z zespołem. Tradycja nakazuje, by pochować go z górniczym ceremoniałem, a zatem z udziałem miedziowej orkiestry. W zespole rozpoczyna się spór - grać na pogrzebie, czy nie grać? Padają argumenty za i przeciw, w których odbija się stosunek członków orkiestry do ważnych i drobnych wydarzeń z historii miasta, regionu i Polski, do historii, której byli uczestnikami i świadkami. W epickiej, balladowej perspektywie, sięgającej od lat 50. ubiegłego stulecia do współczesności, pojawia się problem dopasowania się do siebie ludzi o różnych doświadczeniach i życiorysach, przybyłych z wielu stron świata, by od podstaw współtworzyć historię miedziowego kombinatu, a zarazem swoje nowe życie. Taki jest punkt wyjścia i założenia scenariusza tej sztuki.
Twórcy przedstawienia po raz kolejny sięgnęli do metody, którą zastosowali przy tworzeniu legnickiej "Ballady o Zakaczawiu". Tworzywem dla spektaklu są zatem zebrane wśród mieszkańców Lubina i okolic wydarzenia, opowieści i anegdoty. Szczególnie te ostatnie były cenne, bo - jako mało ważne lub nieistotne - pominięte zostały przez oficjalnych kronikarzy. W rezultacie powstała oparta na faktach, ale już fikcyjna i artystyczna wizja współczesnej historii regionu naznaczonego miedzią. Także główny bohater spektaklu jest wykreowany - na jego scenariuszowe losy złożyło się kilka prawdziwych życiorysów.
- Przymiarki do opowiedzenia historii lubińskiej trwały od kilku lat - zdradza Krzysztof Kopka, autor scenariusza. - Uznaliśmy, że warto zająć się tym tematem. Wynika to z naszych zainteresowań, chcemy opowiadać historię ludzi, którzy żyją wokół nas. Pytałem byłych górników o przesądy, zabobony, strach, całą mitologię ciemnych sił, które czekają na człowieka na dole. Nie było łatwo, bo to twardzi ludzie i nie chcieli o tym rozmawiać, bo - jak sami mówią - o takich głupstwach nie myślą.
- Oglądaliśmy cechownię, zjechaliśmy na dół kopalni, by dotknąć prawdziwego miejsca, w którym pracują wykreowani przez nas bohaterowie sztuki. I chociaż prawdziwy górnik będzie się z tego śmiał, to uważam takie doświadczenie za ważne dla końcowego efektu naszej pracy - dodaje reżyser spektaklu i dyrektor legnickiej sceny Jacek Głomb.
Spektakl, który lubińską premierę będzie miał podczas wrześniowej inauguracji legnickiego Festiwalu Teatru Nie-Złego, będzie grany nie tylko w cechowni ZG Lubin, ale także w podobnych miejscach w innych miedziowych kopalniach. Grany będzie także na jednej ze scen w Legnicy.
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy; Krzysztof Kopka, Orkiestra, reżyseria: Jacek Głomb; scenografia: Małgorzata Bulanda; muzyka: Bartek Straburzyński; ruch sceniczny: Witold Jurewicz; premiera: 22 września 2011 r.
Obsada: Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Paweł Palcat, Paweł Wolak oraz gościnnie Mateusz Krzyk (student PWST we Wrocławiu).