Artykuły

Sopot. Premiera z okazji polskiej prezydencji w UE

Dziś na Scenie Kameralnej w Sopocie premiera "Willkommen w Zoppotach". Będzie to druga - po niemal stu latach - sceniczna prezentacja tekstu Adolfa Nowaczyńskiego.

Stał się "najniesforniejszym", "strasznym dzieckiem" Młodej Polski, kiedy w 1897 roku zaczął swoje sowizdrzalskie swawole i harce na łamach krakowskiego "Życia". Adolf Nowaczyński, bo o nim mowa, pastwił się zarówno nad artystyczną cyganerią, snobami jak i mieszczanami. Dla teatru pisał dzieła tasiemcowych rozmiarów (300-400 stron), czym zmuszał reżyserów do niemiłosiernych operacji, drastycznych skrótów. Podobno sam Ludwik Solski zaklejał wyrzucone strony, żeby się autor nie zorientował w ogromie poniesionych strat.

Na pewno Nowaczyński był postacią kontrowersyjną, zarówno jako człowiek, jak i pisarz. Dyrektor teatru Wybrzeże Adam Orzechowski postanowił wyreżyserować prawie nieznaną sztukę Nowaczyńskiego, której akcja dzieje się w Sopocie na chwilę przed wybuchem 1 wojny światowej. Snobistyczna salonowa elita przybyła tutaj z trzech różnych zaborów, a nawet z Paryża, w plażowym gapipudle, modnej kawiarni z widokiem na kąpielisko, nieustannie oddaje się flirtom i intrygom, plotkuje i obgaduje, w kawiarnianych dysputach wykazuje się obeznaniem w aktualnych trendach w modzie, sztuce, a nawet filozofii, o polityce oczywiście nie zapominając. Domorosły polityk z Galicji próbuje nawet zmienić losy wielkiej światowej polityki... "Willkommen w Zoppotach, opublikowane pod tytułem "Było to nad Bałtykiem" to zjadliwa satyra na prowincjonalną i snobistyczną Polskę i Polaków, którzy z tęsknotą patrzą w stronę mitycznego Zachodu.

Premiera teatru Wybrzeże będzie drugą - po niemal stu latach - sceniczną prezentacją tego tekstu. Sztuka "Było to nad Bałtykiem" została napisana i opublikowane w roku 1914 i wystawiona dwa lata później w Teatrze Polskim w Kijowie.

Adolf Nowaczyński (1876-1944) - pisarz, dramaturg, satyryk, publicysta i działacz społeczny. Autor ośmiu dramatów i szesnastu jednoaktówek. Pisał "kroniki historyczne" i sztuki dotyczące współczesności. Premiera odbędzie się z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji