Artykuły

Hiszpania. Polemika wokół wyboru San Sebastian na ESK 2016

Burmistrz Saragossy Juan Alberto Belloch nie zgodził się z decyzją o wyborze San Sebastian w Kraju Basków na Europejską Stolicę Kultury 2016 i zapowiedział, że zwróci się do Ministerstwa Kultury w Madrycie, aby przekazało międzynarodowej komisji raport oceniający.

Raport dotyczy hiszpańskich miast kandydujących do tytułu ESK 2016. Belloch chce, aby dokonać ponownej oceny kandydatur. Jego zdaniem, decyzja o wyborze San Sebastian na ESK 2016 została podjęta na podstawie kryteriów politycznych.

W miniony wtorek San Sebastian zostało wybrane spośród 5 hiszpańskich miast kandydujących do otrzymania zaszczytnego tytułu. W 2016 roku będzie to jedno miasto hiszpańskie i jedno polskie. W Polsce tydzień temu został wybrany Wrocław. W maju 2012 wybór dwóch miast powinien być zatwierdzony przez Radę Ministrów Unii Europejskiej.

- Wybór San Sebastian to decyzja polityczna i błędna, lepsze byłoby jakiekolwiek inne miasto kandydujące do tytułu - powiedział Belloch i zapowiedział utworzenie "kulturalnej sieci hiszpańskich miast, które przegrały, tj. Saragossy, Kordoby, Segowii, Burgos i Palmy de Gran Canaria, przeciwko wyborowi komisji".

San Sebastian było faworytem wśród hiszpańskich miast kandydujących, ale polemikę wywołał jego wybór w połączeniu z faktem, że lokalne wybory miesiąc temu wygrała koalicja Bildu, w skład której wchodzą zwolennicy niepodległości Kraju Basków. Jedną z pierwszych decyzji nowego burmistrza, Juana Carlosa Izaguirre, było usunięcie z sali obrad ratusza portretu króla Hiszpanii, Juana Carlosa I.

- Teraz separatyści z Bildu otrzymali tubę propagandową na całą Europę" - argumentował Belloch przeciwko wyborowi San Sebastian. "Przy wyborze miasta nie powinno być brane pod uwagą takie kryterium polityczne jak wkład w proces pokojowy - podkreślił.

San Sebastian przedstawiło projekt pt. "Kultura dla społecznego współistnienia", w którym opowiedziało się za zaangażowaniem społecznym na rzecz praw człowieka oraz za budowaniem klimatu zgody społecznej, odrzucającego marginalizowanie i przemoc. W programie przewidziano m.in. ustanowienie mobilnych ambasad w UE na rzecz zgody i pokoju, spotkanie wielu religii, łańcuch ludzki między miastami Aduna i Tolosa dla upamiętnienia pierwszych ofiar konfliktu baskijskiego, spotkanie z laureatami pokojowej Nagrody Nobla, wystawę na temat przemocy i pokoju w sztuce, wydarzenia kulturalne w baskijskich miastach-symbolach - Gernice i Aranzazu, a także we francuskim Strasburgu.

Popieramy wielokulturowość i postawiliśmy na projekt broniący języka i kultury baskijskiej - powiedział burmistrz San Sebastian, Juan Carlos Izaguirre. Liczące 180 tys. mieszkańców San Sebastian jest siedzibą wielu instytucji kulturalnych o znaczeniu międzynarodowym, jak festiwal filmowy, orkiestra symfoniczna Euskadi, znane teatry i muzea.

Międzynarodowa komisja na czele w Niemcem Manfredem Gaulhoferem potwierdziła już swoją decyzję o wyborze San Sebastian na ESK 2016 oceniając, że miasto "ma aż nadto powodów do sprawowania tej funkcji".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji