Artykuły

Częstochowa. Muzyka Banaszczyka w warszawskim teatrze

Częstochowski Bionulor trafił do teatru i to do Teatru Powszechnego w Warszawie. Niedawno odbyła się tam premiera spektaklu z muzyką aktora Teatru im. Mickiewicza Sebastiana Banaszczyka.

"Koriolana", jeden z najrzadziej grywanych dramatów Szekspira, wyreżyserował w warszawskim teatrze Gabriel Gietzky. W Częstochowie widzieliśmy w jego reżyserii "Listy do ojca" Frantza Kafki w wykonaniu Bartosza Kopcia, potem "Igraszki z diabłem" przygotowane już na naszej scenie. Tym razem do swojej warszawskiej pracy znany i ceniony reżyser zaprosił do współudziału częstochowskiego twórcę muzyki elektronicznej - Bionulora.

Kompozytor i wykonawca w jednym to nie kto inny jak Sebastian Banaszczyk [na zdjęciu], od 1999 roku aktor Teatru im. Mickiewicza. Jako muzyk debiutował w 2008 r. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Elektronicznej w Krakowie. Przed dwoma laty miał swój częstochowski debiut w galerii Teatr From Poland oraz w Cafe Belg. W ramach Warsaw Electronic Festival on Tour grał utwory ze swoje pierwszej płyty "Bionulor". WEF to organizacja i portal internetowy promujące niezależną, niekomercyjną muzykę elektroniczną.

Wkrótce utwory Bionulora znalazły się na ważnych dla tego nurtu muzyki składankach: wydanej pod auspicjami NASA w rocznicę lądowania na Księżycu i płycie "Polscy artyści Chopinowi zagrali". Jego nagrania prezentowały stacje radiowe na całym chyba świecie. Artysta brał udział w najważniejszych festiwalach ambientu i imprezach interdyscyplinarnych. W styczniu tego roku witaliśmy drugą płytę częstochowianina "Sacred Mushroom Chant". Teraz jego muzyka towarzyszy tekstowi Szekspira na warszawskiej scenie.

Kiedy przed dwoma laty zapytaliśmy Sebastiana Banaszczyka, czy jego celem nie jest połączenie pasji i stworzenie muzyki teatralnej, twórca dał wtedy skromną, acz wykrętną odpowiedź. Tymczasem wystarcza mu to, co ma, że jest na początku drogi, ale może kiedyś...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji