Artykuły

Warszawa. Zaprezentował się Dom Komedii Aleksandra Fredry

20 czerwca, w 218-tą rocznice urodzin Aleksandra Fredry odbyła się konferencja prasowa prezentująca działalność Domu Komedii Aleksandra Fredry. W spotkaniu wzięli udział Aleksander Naganowski, Katarzyna Szeptycka, Maciej Szeptycki - z Fundacji Rodu Szeptyckich, członkinie Rady programowej - Zofia Kucówna i prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska oraz Dorota Buchwald i Justyna Sobczyk z Instytutu Teatralnego.

Potomkowie Aleksandra Fredry w ramach działalności Fundacji Rodu Szeptyckich przedsięwzięli projekt stworzenia Domu Komedii Aleksandra Fredry w Łaszczowie. Będzie to miejsce dedykowane osobie i twórczości wielkiego, polskiego komediopisarza.

Fundacja Rodu Szeptyckich, utworzona w 2006 roku przez potomków Aleksandra Fredry, stawia sobie jako pierwszy cel statutowy ochronę narodowego dziedzictwa kulturowego związanego z historią rodu Szeptyckich. Swoją działalność statutową ma prowadzić między innymi poprzez: "odbudowę i ochronę obiektów zabytkowych będących historycznymi siedzibami rodu Szeptyckich w granicach Rzeczpospolitej Polskiej, w szczególności w miejscowościach Łaszczów i Łabunie w woj. lubelskim oraz gromadzenie, archiwizację i publikację materiałów o znaczeniu historycznym dotyczących rodu Szeptyckich i innych rodzin z nią skoligaconych" . Należy zaznaczyć, że nasza rodzina jest głównym spadkobiercą pamiątek po Aleksandrze Fredrze, a jego spuścizna w wymiarze duchowym pomagała nam przetrwać dramatyczne dzieje XX wieku i nadal jest wśród nas żywa.

Program działalności Domu Komedii będzie się opierał na trzech filarach. Pierwszy z nich to narracyjna część muzealna skupiona zarówno na postaci i czasach Aleksandra Fredry jak i na jego dziełach. W odbudowanym pałacu w Łaszczowie znajdą miejsce pamiątki, które nadal są w posiadaniu naszej rodziny oraz te, które zostały przez nas oddane w depozyt instytucjom państwowym, w szczególności Bibliotece Narodowej. Multimedialne prezentacje i wystawy będą powstawały również w oparciu o ścisłą współpracę z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, gdzie znajdują się fredralia przekazane przez rodzinę jeszcze w XIX stuleciu, oraz Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie, gdzie przechowywane są pamiątki, które rodzina straciła podczas II wojny światowej. Priorytetem przy projektowaniu części historycznej Domu jest możliwie największe zaangażowanie samego odbiorcy w poznawanie prezentowanych tematów.

Drugi filar działalności Domu to miejsce dające oparcie dla twórców związanych z teatrem i komedią. Budowa odpowiedniej bazy lokalowej umożliwi współpracę wielu grupom, których twórczość na co dzień się przenika - od dramatopisarzy do reżyserów i aktorów. Będą organizowane warsztaty i konkursy dramatyczne skupiające między innymi komediopisarzy czerpiących z wyjątkowego, fredrowskiego stylu. Rozwinięta zostanie działalność teatralna Domu, z cyklicznymi konkursami i warsztatami, na których doświadczeni i uznani artyści będą wspierali młode talenty. Działania te ukoronowane będą festiwalem Komedii, który na stałe ma się wpisać w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Polsce.

Trzecim i ostatnim filarem działalności będzie część pełniąca rolę domu pracy twórczej. Niezwykle malownicza okolica oraz ciepła atmosfera wnętrz nawiązujących do czasów Fredry oraz postaci z jego dzieł stanie się doskonałym miejscem wypoczynku oraz skupienia dla tych, którzy przyjeżdżać będą z zamiarem pracy. Gości podejmować będzie restauracja, a baza hotelowa z różną kategorią pokoi będzie mogła również służyć do organizacji niewielkiej konferencji.

Aleksander Fredro całe życie związany był ze Lwowem, Rudkami i Beńkową Wisznią. Historia pozostawiła jednak te tereny po drugiej stronie granicy Polski. Dlatego też Fundacja postanowiła, że Dom powstanie w należącym przed II Wojną Światową do naszej rodziny pałacu w Łaszczowie (pow. tomaszowski, woj. lubelskie). Kompleks łaszczowski, na który składa się pałac i otaczający go, przepiękny park to zabytek "domagający się" odbudowy i przywrócenia należytego wyglądu i funkcji. Jest sklasyfikowany jako zabytek architektury i wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. W 2007 roku, na zlecenie Fundacji został wykonany projekt koncepcyjny odbudowy pałacu i parku, który uzyskał pozytywną pisemną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Uważamy, że dla Łaszczowa Dom Komedii Aleksandra Fredry może stać się ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój kulturalny i gospodarczy miasta, a także podnieść jego znaczenie w całym regionie.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie: www.szeptyccy.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji