Artykuły

Gdańsk. Delegacja przed komisją ESK

Delegacja Gdańska - jako pierwsza z pięciu miast-finalistów - zaprezentowała swoją kandydaturę przed jury konkursu Europejska Stolica Kultury 2016. Zwycięzcę poznamy we wtorek po południu.

Gdańsk reprezentowała delegacja w składzie: Aleksandra Szymańska, dyrektor strategiczny biura Gdańska 2016; Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor programowy; prezydent Gdańska Paweł Adamowicz; Aneta Szyłak, szefowa IS Wyspa; Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności oraz Anna Czekanowicz, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prezentacja miasta przed 13-osobową komisją konkursową złożoną z polskich i europejskich ekspertów to jeden z trzech elementów, na podstawie których oceniany jest każdy z kandydatów. Dwa pozostałe to dokładnie opisujący kandydaturę dokument aplikacji (gdańskie biuro złożyło go w maju) oraz wizytacja miasta przez przedstawicieli komisji (jury odwiedziło Gdańsk w ubiegły piątek).

W poniedziałek o godz. 11.30 w warszawskich Łazienkach Królewskich delegacja Gdańska wystąpiła przed komisją jako pierwsze z pięciu miast-finalistów w konkursie ESK 2016. Przez pierwsze pół godziny delegacja prezentowała swoją kandydaturę, przez kolejną godzinę odpowiadała na pytania komisji selekcyjnej.

- Podczas naszej prezentacji chcieliśmy zwrócić uwagę na ważny w naszej aplikacji aspekt różnorako rozumianej solidarności. Podkreślaliśmy jej obecność w Gdańsku zarówno w wymiarze obywatelskim, jak i europejskim - relacjonuje Aleksandra Szymańska. - Pokazaliśmy również fragmenty filmu o Gdańsku przygotowanego przez dziennikarzy "Guardiana". Okazało się, że Anglicy szukają odpowiedzi na to samo pytanie, co my: "jak ożywić to miasto". Komisja pytała nas głównie o finansowanie budżetu, także w wymiarze metropolitalnym, rolę ECS czy o kulturę Kaszubów.

Do finału trafiły również Warszawa, Wrocław, Lublin i Katowice. Zwycięzcę poznamy we wtorek, 21 czerwca, o godz. 16 na specjalnej konferencji prasowej w Warszawie.

***

O co chodzi w projekcie Europejskiej Stolicy Kultury?

Projekt ten ma na celu integrację narodów kontynentu poprzez prezentację bogactwa dziedzictwa kulturalnego Europy. Jego pomysłdawcą jest grecka minister kultury Melina Mercuri, która zgłosiła go do Rady Europejskiej 13 maja 1985 roku.

Konfrontacja różnorodności idei, sztuki i światopoglądów ma umożliwić poznanie, dialog i przenikanie się wpływów kulturalnych różnych krajów. Spotkanie ma być inspiracją do rozwoju nowych płaszczyzn komunikacji artystycznej, łączących różne tradycje i formy wypowiedzi i pozwalających tym samym na zbliżenie pomiędzy przedstawicielami różnych kręgów kulturowych.

Nadanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury oznacza przyznanie zwycięskiemu miastu pomocy finansowej na realizację proponowanego programu (1,5 mln euro). Szeroki wachlarz wydarzeń o europejskim wymiarze ma obejmować dwanaście miesięcy. Poza wysoką rangą artystyczną, mają one również generować zaangażowanie i współpracę obywateli.

Projekt ESK jest niezwykle prestiżowym przedsięwzięciem, a zdobycie tytułu stanowi istotny impuls dla społeczności lokalnej. Przyznanie tytułu jest szansą na rozwój, promocję własnych dokonań twórczych, nawiązanie współpracy, umocnienie pozycji w Europie. To również okazja do prezentacji miasta i regionu, która w niedługiej perspektywie może się przyczynić do rozwoju turystyki i zwiększenia rozpoznawalności w Europie.

Obecnie na każdy kolejny rok wybierane są dwie stolice. Tytuł otrzymuje jedno miasto ze "starej" i jedno z "nowej" Unii Europejskiej. W 2016 roku tytuł otrzymają miasta z Hiszpanii i Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji