Artykuły

Wokół dyskusji nad "Betlejem Polskim" Lucjana Rydla w Teatrze Ludowym

Przy niezmiennie wypełnionej widowni trzeci już sezon wystawia Teatr Ludowy w Nowej Hucie "Betlejem Polskie" Lucjana Rydla. Sława tego spektaklu (omawialiśmy go w swoim czasie na łamach "Słowa") przekroczyła dawno granice Krakowa: na każde prawie przedstawienie przybywają autokarami widzowie często z dalekich miast. Widownia tego spektaklu to swoisty przekrój całego naszego społeczeństwa: ludzie różnych generacji, różnych warstw społecznych, ludzie świeccy i ludzie w sutannach i habitach...

Szczególny fenomen "Betlejem Polskiego" sprawił, że utwór ten i spektakl w Teatrze Ludowym - stały się tematem odbytego przed kilkoma dniami, a pierwszego w tym sezonie publicznego wieczoru dyskusyjnego. Organizatorami wieczoru noszącego tytuł "Betlejem Polskie i Polacy" byli nowohucki Obywatelski Komitet Ocalenia Narodowego oraz tamtejszy Klub Międzynarodowej Prasy i Książki. Uczestniczką dyskusyjnego wielogłosu była także przedstawicielka naszej redakcji red. Izabela Bobbe.

W dyskusji wystąpili: znakomity etnograf prof. Roman Reinfuss, który mówił o "Betlejem" jako o ciągłości tradycji średniowiecznych moralistów i teatru jarmarcznego; reżyser spektaklu dyr. Henryk Giżycki przedstawił weń nawiązania z teatrem ludowym i mówił o roli jaką teatr ten pełnił i pełnić może nadal w naszej kulturze; red. Olgierd Jędrzejczyk z "Gazety Krakowskiej" zajął się sprawą stylizacji językowej i muzyką w "Betlejem"; Stefan Rydel aktor z Teatru Słowackiego snuł wspomnienia rodzinne i mówił o dawnych tradycjach grywania "Betlejem" przez teatry krakowskie. Red. Izabela Bobbe w swym głosie dyskusyjnym zwróciła uwagę na równoległość wątku religijnego i patriotycznego w "Betlejem Polskim", o aktualności pewnych wątków dzieła, o ich patriotycznej nośności.

Red. Bobbe przypomniała o słowach ks. bpa Bronisława Dąbrowskiego, który w roku ubiegłym, po obejrzeniu spektaklu zauważył, że przedstawienie to zrobiło więcej dla jedności narodowej Polaków niż niejedna instytucja oficjalnie do tego powołana. Red. Bobbe upominała się także o większe zrozumienie i zainteresowanie życiem i twórczością Lucjana Rydla, autora dziś prawie nieznanego, który padł ofiarą literackiej plotki.

"Grudka Twej ziemi w ręku świeci nawet po ciemku" - na ten cytat z Gałczyńskiego zwrócił uwagę doc. Zbigniew Siatkowski, prowadzący omawianą dyskusję. Cytat ten stanie się także mottem do kolejnych dyskusji, które organizowane będą w Nowej Hucie przez Komitet Ocalenia Narodowego. Będą one miały jedno ważkie zadanie: szukać wspólnoty mimo różnic, jedności mimo podziałów. Wielogłos o "Betlejem Polskim" Lucjana Rydla, którego uczestnicy prezentowali różne światopoglądy i zapatrywania - był dla tych spotkań dobrym początkiem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji