Artykuły

Warszawa. Kultura za złotówkę dla seniorów

- Chcemy włożyć dużo wysiłku w aktywizację seniorów. Chcemy, by Polacy raz w miesiącu, spojrzeli w stronę starszych ludzi. Projekt nazywa się "czwartek seniora" to m.in. wejścia do instytucji kultury za złotówkę - mówił Bartosz Arłukowicz, przedstawiając program pełnomocnika premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu miesiąc po objęciu rządowej funkcji.

- Biuro pełnomocnika premiera ma 6 osób; nasze priorytety to działania skierowane do ludzi starszych, niepełnosprawnych i dzieci - mówił minister Bartosz Arłukowicz podczas konferencji prasowej.

- Mój budżet to milion pomysłów; w moim biurze pracuje sześć osób, bardzo profesjonalnie przygotowanych, pełnych energii - mówił Arłukowicz.

Główne zadanie swojego biura minister widzi w koordynacji działań administracji państwowej - rządowej i samorządowej - zajmującej się sprawami społecznymi. Zapowiedział, że skupi się na aktywizacji społecznej osób wykluczonych, zmianami legislacyjnymi i sprawami indywidualnymi, których - jak mówił - "nadspodziewanie dużo" trafia do biura.

Kino za złotówkę? "Nie pamiętam, kiedy byłam w teatrze"

- Dzisiaj o starości mówi się głównie o kontekście waloryzacji emerytur i rent, to ważne, ale trzeba działać, by starość wyszła z czterech ścian - oświadczył. Przedstawił propozycję "czwartku seniora" - jednego dnia w miesiącu, kiedy ludzie starsi mieliby dostęp do publicznych instytucji kultury za "symboliczną złotówkę"

- Nie pamiętam, kiedy byłam w kinie czy teatrze - mówi Anna, emerytka z Warszawy. Ostatni raz może 10 lat temu? Jej koleżanka dodaje: - Nawet nie wiem, ile kosztuje bilet. Ale do teatru chętnie bym poszła - mówią zgodnie.

Od razu jednak zadają sobie pytanie: - Czy taki czwartek seniora raz w miesiącu dojdzie do skutku? To może być przecież przedwyborcza propaganda.

Projekt we współpracy z resortem kultury i organizacjami pozarządowymi ruszy pilotażowo w pięciu województwach. Następnie zasięgiem obejmie cały kraj.

"Pielęgniarki wrócą do szkół"

Wśród działań na rzecz dzieci minister wymienił przywrócenie obecności pielęgniarek w szkołach.

- Projekty podzieliliśmy na krótkie kilka miesięcy i takie, które będą trwały lata. Nie da się przeprowadzić aktywizacji w krótkim czasie - mówił Arłukowicz.

Pełnomocnik premiera zapewnił, że jego biuro już pomaga najuboższym. - W przyszłym tygodniu pojedzie w Polskę 30 tys. podręczników, dostaną je dzieci gimnazjalne z ubogich rodzin. W tym wypadku wystarczyło tylko połączyć ludzi, którzy chcieli pomóc - mówił minister.

Arłukowicz zapowiedział także program staży i praktyk dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. Powstanie także nowy projekt stypendialny: - Dzisiaj mamy w Polsce do czynienia z taką sytuacją, że jeśli organizacje pozarządowe chcą przyznać stypendia dzieciom wybitnie uzdolnionym, a jednocześnie o niskim statucie materialnym, tak naprawdę mogą przyznać stypendia do wysokości 317 zł, aby nie zwiększać dochodu rodziny - mówił podczas j konferencji prasowej.

Dla niepełnosprawnych Arłukowicz planuje stworzyć specjalny internetowy portal aktywizacyjny m.in. z praktycznymi informacjami, taki swoisty przewodnik, w którym znajdą się informacje, które miejsca są przystosowane np. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W tych sprawach będzie współpracował z Jankiem Melą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji