Artykuły

Warszawa. Prapremiera "Baden-Baden" na Scenie Przodownik

1 lipca o godz.20.00 na Scenie Przodownik odbędzie się prapremiera spektaklu "Baden-Baden" w reżyserii Piotra Rowickiego. Spektakl jest częścią IV Letniego Przeglądu Laboratorium Dramatu.

Niemiecka posiadłość na Pomorzu w ostatnich dniach wojny. Frau Edith próbuje prowadzić dom na dawną modłę, ale trudno już ignorować wiadomości z frontu i odgłosy zbliżających się czerwonoarmistów. Rzeczywistość gwałtownie wypada z formy, a mieszkańcy domu szukają swoich sposobów na zmierzenie się z katastrofą. Czy uratowanie skóry jest w zasięgu ich możliwości? Czy lepiej zaznać pełni życia przed niechybnym końcem?

Nic nie będzie. Rosjanie to mili, kulturalni ludzie. Zjemy kolację przy świecach, chyba, że przyjdą w porze obiadu, wtedy poczęstujemy ich naszym, typowym niemieckim obiadem. Będziemy jeść w milczeniu, patrząc sobie w oczy. Słychać będzie brzęk sztućców i cykady za oknem, pies dostanie swoją kość a głodny ciepłą strawę. Potem przyjdzie czas na kawę, słodkości i cygara. Porozmawiamy o poezji a może nawet o operze.(...) Będzie dobry alkohol i niezobowiązująca rozmowa. Oni będą mówić pięknym rosyjskim a my pięknym niemieckim. Będziemy się rozumieć, bo przecież ludzie, którzy żyją obok siebie muszą się rozumieć.

W tragikomedii "Baden-Baden" Piotr Rowicki pokazuje wojnę pozbawioną heroicznych czynów. Wszyscy bohaterowie są tu w pewnym sensie nie na swoim miejscu, nie w swojej roli, wrzuceni w "obcą" sytuację, która wymusza na nich przystosowanie się.

Przedstawienie powstaje według metody Laboratorium Dramatu - w pracy nad spektaklem bierze udział autor, a aktorzy i reżyser mają wpływ na ostateczną wersję tekstu dramatu.

"Baden-Baden" reżyseruje Aldona Figura, znana z realizacji współczesnych polskich dramatów. W Laboratorium Dramatu wyreżyserowała między innymi: "Tiramisu' Joanny Owsianko, "Absynt" Magdy Fertacz, "Gardenię" Elżbiety Chowaniec i "Przylgnięcie" Piotra Rowickiego.

Występują: Maria Dejmek, Anna Gajewska, Monika Niemczyk, Karolina Piechota / Martyna Peszko, Bartosz Mazur, Przemysław Sadowski i Mirosław Zbrojewicz.

Od 1 lipca Laboratorium Dramatu przestaje być miejscem, a staje się lotną ideą i metodą twórczą realizowaną na dwóch scenach - w Teatrze Na Woli i na Scenie Przodownik przy Olesińskiej 21. W lipcu zaprasza na przegląd swoich spektakli.

Scena Przodownik

Olesińska 21 / Stary Mokotów/

Rezerwacja: 663 741 903 begin_of_the_skype_highlighting              663 741 903      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              663 741 903      end_of_the_skype_highlighting, rezerwacja@labodram.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji