Artykuły

Lublin. Wizyta ekspertów ESK

Dziś gości w Lublinie czwórka z trzynastu ekspertów, którzy zdecydują o przyznaniu tytułu ESK 2016.

Miasto od wielu tygodni przygotowuje się do tej wizyty. Zależy od niej wiele, o czym przekonali się wcześniejsi kandydaci biorący udział w konkursie ESK. Czasami ta bezpośrednia konfrontacja z klimatem miasta sprawiała, że dotychczasowi faworyci przepadali z kretesem, a rosły szanse miast wcześniej pozostających w ich cieniu. Czy dziś zdecyduje się to, że Lublin przebije Gdańsk, Katowice, Warszawę i Wrocław? Czasu na zrobienie dobrego wrażenia jest coraz mniej, bo już 21 czerwca w Warszawie dowiemy się, które polskie miasto w 2016 roku będzie dzielić tytuł ESK wspólnie z miastem z Hiszpanii.

Decyzja należy do 13 ekspertów, czworo z nich jest dzisiaj w Lublinie. Kto zdecyduje o naszej przyszłości?

Z pewnością interesujące może być spojrzenie Constantina Chiriaca z Rumunii. Ten ekspert ESK jest dyrektorem Teatru Narodowego im. Radu Stanca w Sibiu, czyli mieście które Europejską Stolicą Kultury było w 2007 roku. Chiriac miał swój udział w tym sukcesie, ponieważ koordynował pracę ekipy przygotowującej miasto do konkursu.

O tym, jak Sibiu zmieniło się dzięki ESK, w połowie maja mówił "Gazecie" abp Abel, zwierzchnik prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej: - Gościłem dwa tygodnie temu w Rumunii i rozmawiałem z władzami miasta Sibiu, które były ESK w 2007 r. Słuchali z zainteresowaniem o kandydaturze Lublina, rozmawialiśmy także o pożytkach, jakie płyną z sukcesu w tym konkursie. Miałem okazję bywać w Sibiu i dostrzegłem duże zmiany na plus, jakie w ostatnich latach przeszło to miasto. Uważam, że bez Europejskiej Stolicy Kultury nie doszłoby do nich w tak krótkim czasie.

Do Lublina przyjedzie także Andreas Wiesand z Niemiec, który jest specjalistą w zakresie zarządzania kulturą.

Wśród czworga ekspertów będą także dwie osoby z Polski. Joanna Kiliszek, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie oraz prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Joanna Kiliszek jest krytykiem sztuki i menedżerem kultury. Zanim w 2008 roku objęła funkcję wicedyrektora Instytutu Adama Mickiewicza była szefem Instytutu Polskiego w Lipsku, a potem Instytutu Polskiego w Berlinie.

Natomiast prof. Jacek Purchla z Krakowa jest historykiem sztuki, ekonomistą i specjalistą z zakresu dziedzictwa kulturowego oraz historii miast. Na początku lat 90. roku był wiceprezydentem Krakowa. W tym roku dostał prestiżowe wyróżnienie, nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora przyznawaną za szczególne osiągnięcia w dziedzinie działalności muzealnej i w zakresie ochrony polskiego dziedzictwa kulturalnego. Kapituła nagrody doceniła wkład profesora w rozwój Międzynarodowego Centrum Kultury.

Wiadomo, że scenariusz poniedziałkowej wizyty w mieście jest napięty. Eksperci zwiedzą m.in. Kaplicę Świętej Trójcy, Trybunał Koronny. Będą też w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN i Warsztatach Kultury.

Punktem kulminacyjnym wizyty, a jednocześnie momentem, który ma pokazać, jak sami mieszkańcy mocno trzymają kciuki za wygraną Lublina, jest happening na placu Litewskim. Początek o godzinie 19. Wolontariusze Europejskiej Stolicy Kultury rozłożą wielką białą płachtę, na której każdy będzie mógł odbić swoją dłoń. Przewidziana jest też wspólna nauka wyklaskiwania rytmu, którym po godz. 20 zostaną przywitani eksperci. Nie zabraknie niespodzianek, ale aby się dowiedzieć jakie będą, trzeba dziś wieczorem być na placu Litewskim. W klimat wizyty ekspertów z pewnością wpisuje się także inne wydarzenie - na Placu po Farze w poniedziałek odbędzie transmisja "Tosci" Giacomo Pucciniego granej w Walencji. Początek o godzinie 20. W ten sposób Lublin włączy się w projekt "Viva Europa, opera na żywo dla miast europejskich". Wstęp na transmisję jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji