Artykuły

Warszawa. Lankosz nakręci film o Grotowskim

Nowy obraz twórcy "Rewersu" Borysa Lankosza - biograficzna opowieść o Jerzym Grotowskim, oraz film Krzysztofa Zanussiego "Obce ciało" o nowoczesnych kobietach sukcesu - m.in. te produkcje powstaną wkrótce w studiach filmowych w Warszawie.

Plany pięciu studiów - Kadru, Oka, Perspektywy, TOR-u i Zebry - ich szefowie przedstawiali wspólnie w piątek na konferencji prasowej w Gdyni. Spotkanie nosiło tytuł: "Puławska 61 - ważny adres w polskim kinie", bowiem właśnie pod tym stołecznym adresem wszystkie te placówki mają swoje siedziby.

Prawdopodobnie w 2012 r. rozpoczną się zdjęcia do nowego filmu Borysa Lankosza. Obraz, zapowiadany obecnie tytułem "Grot", będzie biograficzną opowieścią o Jerzym Grotowskim (na zdjęciu), reżyserze i teoretyku teatru. Powstanie w Studiu Filmowym Kadr.

- Scenariusz jest tworzony już od czterech lat, jego główny autor to Borys Lankosz. Film o Grotowskim - artyście, który zyskał światową sławę - będzie produkcją międzynarodową - zapowiedział dyrektor Kadru, Jerzy Kapuściński. Jak tłumaczył, w produkcję filmu, obok Polaków, zaangażują się prawdopodobnie m.in. Włosi i Francuzi, a w obsadzie znajdą się aktorzy z różnych krajów.

- Będzie to projekt bardzo duży i trudny. Biografia Grotowskiego to olbrzymia przestrzeń. Kraków, Opole, Wrocław, Paryż, a wreszcie Indie - z wszystkimi tymi miejscami wiąże się życie artysty - zwrócił uwagę Kapuściński.

Jerzy Grotowski (1933-1999), reżyser teatralny, praktyk i teoretyk kultury, badacz zachowań ludzkich, wraz z Ludwikiem Flaszenem objął w 1959 r. Teatr 13 Rzędów w Opolu i przekształcił go w Teatr Laboratorium, w którym ucieleśnił ideę "teatru ubogiego". Peter Brook pisał, że "od czasów Stanisławskiego nikt na świecie nie badał natury aktorstwa, jego znaczenia, jego procesów duchowo-fizyczno-emocjonalnych tak dogłębnie i całkowicie, jak Grotowski".

Kadr ma w trakcie realizacji lub w planach także m.in. filmy: "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida - o zespole hip hopowym Paktofonika, i "Soyer" Łukasza Barczyka. W studiu TOR, gdzie dyrektorem jest Krzysztof Zanussi, powstać mają z kolei nowe obrazy Magdaleny Piekorz ("Zbliżenia") oraz samego Zanussiego ("Obce ciało").

"Obce ciało" będzie historią poświęconą kobietom. Jak wyjaśnił przygotowujący się dopiero do realizacji Zanussi, dotyczyć będzie ona "przemian społecznych i obyczajowych, a w ich efekcie powstania nowej sylwetki kobiety - kobiety biznesu, sukcesu i zwycięstwa; modelu znanego w naszej szerokości geograficznej". Nowoczesne bohaterki zostaną przedstawione "w kontraście z zespołem tradycyjnie wyznawanych wartości, który nie zawsze kobiecie taką rolę przypisuje" - zapowiedział reżyser.

Studio Zebra, założone i kierowane przez Juliusza Machulskiego, ma w produkcji czekający już na premierę nowy film Agnieszki Holland, "W ciemności" (wcześniej używano wobec niego tytułu: "Ukryci"). Film, z Robertem Więckiewiczem w roli głównej, przedstawi losy Polaka Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej z drobnego złodziejaszka staje się bohaterem - postanawia bezinteresownie ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta.

Studio Oko, którego szefem jest Tadeusz Chmielewski, przygotowuje 12-odcinkowy serial "Wrzos" w reżyserii Andrzeja Barańskiego, zaś kierowana przez Janusza Morgensterna Perspektywa ma w planach film Piotra Szulkina "My".

Tydzień temu prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o państwowych instytucjach filmowych. Głównym celem nowelizacji jest wydłużenie o dwa lata okresu przewidzianego na komercjalizację lub likwidację państwowych instytucji filmowych oraz wprowadzenie możliwości przekształcania państwowych instytucji filmowych w państwowe instytucje kultury. W świetle obowiązujących przepisów, państwowe instytucje filmowe, które nie zostały skomercjalizowane do 31 grudnia 2010 r., podlegać miały likwidacji. Z inicjatywy ministra kultury wprowadzona zmiana wydłuża ten termin do 31 grudnia 2012 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji