Gdynia. 10 lat Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy na 36. FPFF
Podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni swoje 10-lecie świętuje Mistrzowska Szkoła Reżyserii Andrzeja Wajdy. - My nie uczymy reżyserii, tylko pomagamy robić pierwszy film - powiedział PAP Andrzej Wajda.
Mistrzowska Szkoła Reżyserii Andrzeja Wajdy w czasie 10 lat swego istnienia przyczyniła się do powstania 56 filmów dokumentalnych i 15 filmów fabularnych.
- My nie uczymy reżyserii, tylko pomagamy robić pierwszy film. Tak się stało w polskiej kinematografii, że brak jest bezinteresownych przyjaciół, którzy czytają, rozmawiają, dyskutują, pomagają. Takie miejsce jest potrzebne. Byliśmy przekonani z Wojciechem Marczewskim, po naszych doświadczeniach, że istnieje potrzeba takiej szkoły - powiedział PAP Andrzej Wada.
- Będziemy próbowali rozszerzyć naszą szkołę. Bardzo się ucieszyłem, że cztery spośród 12 filmów konkursowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, to scenariusze, które otarły się o naszą szkołę. Wspieraliśmy naszych młodych kolegów całym naszym doświadczeniem. Jesteśmy z tego dumni -
dodał Andrzej Wajda.
Mistrzowska Szkoła Andrzeja Wajdy obchodzi jubileusz. Celebruje przeszłość, ale ciągle rozwija się i nie rezygnuje z planów na przyszłość. Z okazji 10-lecia szkoły przy uczelni powstało Studio Wajdy. Ma ono zająć się wyłącznie produkcją filmową. Jak mówią założyciele szkoły Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski, misją Studia Wajdy będzie wyszukiwanie talentów wśród debiutujących reżyserów
oraz otaczanie ich kompleksową opieką na starcie.
Pierwszy filmem studia Wajdy jest polsko-irlandzki film "Sanktuarium" w reżyserii Nory McGettigan. - Bardzo się cieszę, ponieważ pracę nad tym filmem rozpoczęłam wraz z panami Andrzejem Wajdą i Wojciechem Marczewskim. To dla mnie bardzo ważne mieć koproducenta w szkole Wajdy - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Nora McGettigan. Zdjęcia do "Sanktuarium" ruszą w sierpniu, a główną rolę zagra Jan Frycz.
Szkoła Andrzeja Wajdy prowadzi liczne programy i projekty m.in. program dokumentalny DOK PRO, program fabularny STUDIO PRÓB oraz międzynarodowy program szkoleniowy dla profesjonalnych filmowców EKRAN. To dzięki niemu doszło w 2007 roku do spotkania Nory McGettigan z Andrzejem Wajdą i
Wojciechem Marczewskim, które zaowocowało powstaniem filmu "Sanktuarium".
- Chcemy, żeby nasza szkoła była międzynarodowa. Mamy coraz szersze kontakty na wschodzie, nasze plany dotyczą też Chin. W tej chwili pracujemy nad programem z udziałem kinematografii rosyjsko-ukraińskiej. Myślę, że w przyszłym roku zobaczymy pierwsze efekty tej współpracy - powiedział we wtorek Wojciech Marczewski. Reżyser zdradził ponadto, że 24 września zostanie otwarta filia szkoły w Żyrardowie.
- Żyrardów chce zmienić swój obraz - potrzebuje szkoły, a przede wszystkim nazwiska pana Andrzeja Wajdy. Wierzą, że to im pomoże zmieniać charakter swego miasta przez wieki kojarzonego z ciężką, włókienniczą pracą. Dostajemy od nich lokal i pomoc finansową. Jesteśmy w trakcie negocjacji -
poinformował Marczewski.
Podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w konkursie głównym o Złote Lwy walczą cztery filmy powiązane z Mistrzowską Szkołą Andrzeja Wajdy. Są to: "Daas" Adriana Panka, "Ki" Leszka Dawida, "Lęk Wysokości" Bartka Konopki oraz "Wymyk" Grega Zglinskiego.
Rok temu, podczas 35. FPFF Srebrne Lwy oraz nagrody za produkcję, montaż i główną rolę męską, otrzymał film "Chrzest" Marcina Wrony - absolwenta Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy.