Artykuły

Tarnów. "Mały Książę" dla małych i dużych

To ponadczasowa baśń Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Muzyczne widowisko adaptował i wyreżyserował Cezary Domagała. W premierowym spektaklu zobaczymy, aż trzech młodych chłopców odtwarzających postać tytułowego bohatera.

Dla wszystkich, którzy zachwycili się poetycką opowieścią Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, dobra wiadomość - już od czerwca będą mogli obejrzeć losy swej ulubionej postaci literackiej na scenie Solskiego, w muzycznym przedstawieniu dla całej rodziny. Spektakl przygotowywany jest w ramach projektu "Cztery Talie Roku" i będzie premierą tarnowskiego teatru na Małą Talię. Reżyserii podjął się Cezary Domagała - doświadczony reżyser, który już w przeszłości przenosił w różnych teatrach "Małego Księcia" na scenę.

Reżyser doceniając pracę dwóch Filipów i Michała postanowił wszystkich obsadzić w sobotnim przedstawieniu - mówi Rafał Balawejder, wicedyrektor tarnowskiego teatru. Później w zależności od dyspozycji i obowiązków szkolnych chłopcy będą grali przemiennie.

Próby w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego poprzedził konkurs do tytułowej roli. Spośród wielu kandydatów, wybranych zostało trzech chłopców: Filip Gieracki, Filip Kubala i Michał Niedbała.

Czasy się zmieniają, podnosimy wymagania wobec tych chłopców, jednocześnie obniżając ich wiek, bo dwójka z nich ma 9 lat a starszy 11. To naturalne dążenie do uzyskania efektu nieporadności, dziecinności głównego bohatera - podkreśla Cezary Domagała. Na samym początku zapowiedziałem także spory wysiłek i poważne traktowanie całego przedsięwzięcia, tak by w miejsce zabawy pojawiła się twórcza praca.

Chłopcy zgodnie twierdzą, że największą trudność sprawiło im precyzyjne stawanie na scenie, w świetle reflektorów w miejscach uprzednio ustalonych przez reżysera, zaś za największą satysfakcję wszyscy trzej uznają współpracę z reżyserem. Warto przypomnieć, że Cezary Domagała zrealizował już raz w Tarnowie "Małego Księcia". Było to w 1995 roku, a jednym z wykonawców głównej roli był Marcin Hycnar - dziś znany i ceniony aktor młodego pokolenia. Marcin Hycnar zapowiedział swój przyjazd do Tarnowa na premierę spektaklu.

Spektakl jest realizowany w ramach "Czterech Talii Roku" - Małej Talii projektu współfinansowanego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji