Artykuły

Warszawa. Akcja "Wyłącz system" po raz trzeci

Fiestę - jedno z wydarzeń akcji "Wyłącz system" reżyseruje w tym roku młody reżyser Wojciech Faruga. Już po raz trzeci będziemy świętować rocznicę pierwszych wolnych wyborów.

Organizatorzy chcą, by data 4 czerwca na stałe wpisała się w kalendarz ważnych rocznic. Jak podkreślają, jest to jedno z niewielu radosnych wydarzeń w naszej historii, które moglibyśmy co roku fetować.

Poprzednie edycje imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Warszawiacy chętnie spotykali się z opozycjonistami, oglądali instalacje o życiu w PRL-u i tańczyli na Fieście.

W tym roku przygotowuje ją Wojciech Faruga. W 1989 r. miał osiem lat, PRL pamięta z perspektywy dziecka - konieczność stania po masło holenderskie w gigantycznych kolejkach, transmitowane w telewizji obrady Okrągłego Stołu.

Fiesta, która rozpocznie się w sobotę o godz. 21, odbędzie się w Hotelu Europejskim. - To miejsce, obok którego wszyscy przechodzą, ale mało kto wie, jak fascynujące jest w środku. Na pierwszym poziomie znajduje się sala balowa, na jej dachu taras. Wnętrza Hotelu Europejskiego były mocno zniszczone w trakcie wojny, zaraz po niej zostały odbudowane. Później pojawiła się jakaś niespecjalnie elegancka wykładzina trącąca latami 90., ale i tak dużo pozostało tu niezmienione od lat 50. - opowiada.

Wojciech Faruga zaaranżuje w środku niecodzienne studio telewizyjne. - Chcemy wyobrazić sobie, jak wyglądałaby ramówka telewizyjna w 2011 r., gdyby nie upadł komunizm. Przygotujemy nowe odcinki programu "Przybysze z Matplanety", czyli przygód Pi i Sigmy, będziemy improwizować teledyski do Telewizyjnego Koncertu Życzeń - w hotelu są piękne schody, a ja sobie nie wyobrażam koncertu życzeń bez schodów - mówi.

Ważnym tematem tegorocznej edycji jest polska kontrkultura muzyczna. Sylwia Siedlecka, doktorantka UW, która przez ostatni rok prowadziła w Domu Spotkań z Historią zajęcia dla studentów o muzyce PRL-u, postanowiła przygotować cykl spotkań poświęconych fenomenowi Jarocina. - Analizowaliśmy jazz, alternatywę lat 80. i doszłam do wniosku, że minęło już wystarczająco dużo czasu, by zacząć ją opisywać. Powstaje coraz więcej książek, które nie tylko są kronikami muzyki tego czasu, ale też pokazują ją w kontekście społeczno-politycznym - mówi Sylwia Siedlecka. - Do Jarocina przyjeżdżały tłumy ludzi, często z małych miejscowości. To było zgromadzenie energii w stopniu niespotykanym, prawdziwy fenomen społeczny - dodaje. W Domu Spotkań z Historią będzie można spotkać się z twórcami i muzykami, którzy występowali na legendarnym festiwalu.

W tym roku wiele wydarzeń "Wyłącz system" odbędzie się na skwerze obok kościoła Wizytek. Tam stanie kawiarenka, kino pod chmurką, w którym będziemy mogli zobaczyć "Rozmowy kontrolowane" Sylwestra Chęcińskiego (godz. 16) czy "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha (godz. 20.15), będzie można kupić coś na targu winyli czy zrobić sobie zdjęcie z Garym Cooperem.

Ciekawie zapowiadają się warsztaty o wolności, poprowadzą je m.in. tancerz i choreograf Leszek Bzdyl i muzyk Macio Moretti.

Organizatorzy przygotowali także zajęcia dla dzieci. W sobotę od godz. 14 do 19 będzie można przenieść się na podwórko jak z PRL-u. Dzieci będą mogły zagrać w kapsle, klasy, zakręcić hula-hop czy skakać w gumę. Specjalnie na ten dzień przygotowano także "Namiot opowieści", a w nim warsztaty, m.in. "O co chodzi z tą wolnością", "Dzienniczek - jeden dzień w PRL". Imprezę zakończy "Dobranocka".

Projektowi "Wyłącz system" towarzyszy akcja "Uwalnianie przestrzeni", w ramach której można wejść do niedostępnych na co dzień miejsc. 4 i 5 czerwca będziemy mogli zobaczyć wnętrza m.in. do cerkwi Marii Magdaleny, pracowni Ani Kuczyńskiej, bunkier pod Hutą ArcelorMittal czy pojechać do twierdzy Modlin. Przygotowano także trzy trasy rowerowe po Targówku, Pradze-Północ i Białołęce.

Wycieczki są bezpłatne, ale należy wcześniej zapisać się pod numerem telefonu: 22 379 33 04 i 22 379 33 44. "Uwalnianie przestrzeni" organizują DSH i Nowy Teatr. Szczegółowe informacje: www.uwalnianie.pl

W piątek w "Gazecie Co Jest Grane" specjalny dodatek poświęcony imprezie

Toast za wolność

W sobotę o godz. 18 przy pl. Konstytucji 4 wzniesiony zostanie toast za wolność. Do wzięcia w nim udziału zaprasza Inicjatywa Razem '89 - społeczny ruch zawiązany dwa lata temu przez ponad sto organizacji, instytucji i firm, które spontanicznie włączyły się wtedy w 20. rocznicę demokratycznych przemian w Polsce. Zupełnie prywatnie, już po raz trzeci, pod okno Jacka Kuronia na ul. Mickiewicza 27 o godz. 19, zaprasza jego żona Danuta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji