Dziś "Otello"!
Z Teatrem Ziemi Mazowieckiej w Domu Kultury w Ursusie
"EXPRESS" wybrał się do Ursusa na "Otella". Pojechaliśmy wraz z zespołem Teatru Ziemi Mazowieckiej, teatralnym autokarem. Siedzieliśmy między Desdemoną, Jagonem, Otellem i dyrektorem Aleksandrem Sewrukiem.
Podróż była bardzo krótka. Spośród 40 miejscowości, które zespół regularnie odwiedza, Ursus leży najbliżej. Najdalsza odległość od bazy wynosi ponad 130 km. Są to już krańce województwa warszawskiego.
Ursus, choć to prawie Warszawa, ma swoją własną publiczność. Pracuje tu przecież parę tysięcy ludzi, a uczy się drugie tyle. Nie wszyscy jeszcze zdążyli poznać teatr. Kierownik Domu Kultury pan Zdzisław Daniszewski stara się wszelkimi siłami zdobyć jak najwięcej widzów i zachęcić pracowników Zakładów Mechanicznych do kupowania biletów. Nie jest to łatwe. Wielu członków załogi dojeżdża z różnych miejscowości województwa i po skończeniu pracy jak najszybciej pragnie dostać się do domu. Najwierniejszymi widzami są uczniowie szkół przyzakładowych i technikum.
Na przedstawieniu "Otella" spotkaliśmy również piętnastu młodych Etiopczyków, którzy tu, w Ursusie uczą się zawodu. Na razie poznają język polski i choć są u nas dopiero pięć miesięcy, można się z nimi po polsku dogadać.
Zygmunt Nawrocki bardzo się chyba zadziwił (choć nie dał tego po sobie poznać), gdy wychodząc na scenę jako Otello ujrzał w pierwszych rządach kilkunastu, tak samo czarnych jak on widzów.
Aktorzy Teatru Ziemi Mazowieckiej nawiązali kontakty z miejscową młodzieżą, która interesuje się teatralnym życiem. Odbywają się tu niezależnie od występów spotkania z zespołem aktorskim, z reżyserem, odbywają się dyskusje i pogadanki. Warto dodać, że najaktywniejszymi widzami są w Ursusie uczniowie przyzakładowego technikum, dużo częściej i liczniej przychodzą oni do teatru, niż ich koledzy z liceum ogólnokształcącego.
Spektakl przyjęto w Ursusie niezwykle gorąco i serdecznie. Takie przedstawienia jak "Otello" przysporzą z pewnością teatrowi nowych entuzjastów.
Opuszczaliśmy Ursus późnym wieczorem. Następnego dnia rano zespół miał wyruszyć w kolejną podróż.
I tak dzień po dniu autokar z napisem TEATR przemierza drogi województwa warszawskiego zawożąc ludziom radość, wzruszenie, prawdziwą sztukę.
Oto piękna realizacja hasła tegorocznego Dnia Teatru "TEATR i EDUKACJA".