Artykuły

110 rocznica urodzin Mieczysława Fogga

Grał na gramofonie, tańczył "Tango Milonga". MIECZYSŁAW FOGG był ikoną polskiej muzyki, artystą śpiewakiem, obdarzonym barytonem lirycznym. 30 maja obchodziłby swoje 110 urodziny.

Wojna i pierwsza praca

Mieczysław Fogiel urodził się 30 maja 1901 roku w Warszawie. Wybitny piosenkarz, obdarzony barytonem lirycznym. Jego najsłynniejsze utwory to: "Tango Milonga", "Ta ostatnia niedziela", "Mały biały domek" czy "Już taki jestem, zimny drań".

Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, podczas walki na froncie został ranny. Swoją pierwszą pracę podjął w 1921 roku w Warszawskiej Dyrekcji PKP. Rok później zaczął śpiewać w chórze w kościele Świętej Anny na Krakowskim Przedmieściu. W grudniu 1922 roku podczas prób kolęd, usłyszał go Ludwik Sempoliński i skierował na lekcję śpiewu do profesora Jana Łysakowskiego na Wydział Wokalistyki Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina. I wtedy wszystko się zaczęło.

Spektakularny debiut

Niezwykły debiut miał miejsce w 1928 w Chórze Dana na scenie warszawskiego teatru "Qui Pro Quo". Po tym występie rozpoczął współpracę z największymi występując na deskach licznych teatrów i rewii: "Banda", "Rex", "Polonia", "Cyrulik Warszawski", "Wielka Rewia", "Małe Qui Pro Quo" i "Tip Top". Towarzyszył w koncertach i nagraniach sławnym polskim artystom kabaretowym, m.in.: Hance Ordonównie, Stefci Górskiej, Zuli Pogorzelskiej i Adolfowi Dymszy.

Po wojnie, w latach 1945-1946 przy ul. Marszałkowskiej 119 w Warszawie, prowadził własną kawiarnię artystyczną "Cafe Fogg".

Płyta za płytą

Swoją pierwszą płytę wydał w 1960 roku: "Mieczysław Fogg śpiewa piosenki swojej młodości". Pięć lat później, pojawił się kolejny winylowy krążek zatytułowany: "Wspomnienia dawnych dni". Ostatnią płytą wydaną za życia artysty była składanka jego najlepszych utworów: "Niezapomniane przeboje".

Śpiew do za mało

Mieczysław Fogiel, oprócz bogatej dyskografii, wziął udział w kilkunastu produkcjach filmowych np. "Dzieje Grzechu", "Straszna Noc", "Rok 1913".

Po wojnie w jednym z odcinków serialu telewizyjnego "Dom", zagrał siebie - gospodarza kawiarni "Cafe Fogg".

Artysta jest bohaterem biograficznego filmu "Sentymentalny Pan" oraz programu telewizyjnego "Na przekór modom, czyli M. Fogg i jego piosenki".

Kiedy czas się zatrzymał

3 września 1990 roku kraj obiegła wiadomość o śmierci Mieczysława Fogga. W trwającej prawie sześćdziesiąt lat karierze, wystąpił na blisko szesnastu tysiącach koncertów. Śpiewał w dwudziestu pięciu krajach Europy oraz w Brazylii, Izraelu, na Cejlonie, w ośrodkach polonijnych Nowej Zelandii, Australii i wielokrotnie w USA i Kanadzie.

Piosenkarz pochowany jest na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Nieśmiertelny

Pomysł przełożenia twórczości artysty na język współczesnej muzyki wyszedł od prawnuka piosenkarza, Michała Fogga, oraz producentów: Piotra Zabrodzkiego i Sebastiana Skalskiego. Dzięki tej współpracy w 2008 roku została wydana pierwsza płyta: "Cafe Fogg", która została ciepło przyjęta przez publiczność. Piosenki z repertuaru Mieczysława Fogga wykonali na niej m.in. Paulina Przybysz, Mika Urbaniak czy uczestnik "Idola" Sławek Uniatowski. Zachęceni sukcesem twórcy zdecydowali się kontynuować przedsięwzięcie. W listopadzie 2009 roku został wydany drugi krążek "Cafe Fogg 2". - Chcieliśmy, żeby, podobnie jak na pierwszej płycie, znalazły się na Cafe Fogg 2 zarówno wielkie przeboje Mieczysława Fogga, jak i jego mniej znane piosenki - wyjaśnia zasady selekcji materiału Michał Fogg.

Na zdjęciu: Mieczysław Fogg w 1971 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji