Artykuły

Jaki był Pierwszy Kontakt? Bardzo krakowski

W piątek wieczorem w Teatrze Horzycy ogłoszono werdykt jury pierwszej edycji Festiwal Debiutantów Pierwszy Kontakt. Bezapelacyjnie zwyciężyli reprezentanci krakowskich teatrów. 10 tys. zł nagrody za najlepszy debiut reżyserski otrzymała Magdalena Miklasz

Nowy festiwal Teatru Horzycy to odpowiedź na kryzys, w którym znalazł się Kontakt - jedna z najbardziej prestiżowych imprez teatralnych w kraju.

Przegląd organizowany od 1991 roku przez Teatr Horzycy nie wytrzymuje rywalizacji z innymi polskimi imprezami, które biją toruńską pod względem budżetu i komfortu teatralnych prezentacji.

W tej sytuacji scena zdecydowała, że jej sztandarowy międzynarodowy Kontakt będzie odbywał się w latach parzystych, a w nieparzystych zobaczymy krajowy Festiwal Debiutantów Pierwszy Kontakt. Na pierwszej edycji nowego przeglądu zaprezentowało się 13 spektakli w wykonaniu 12 polskich zespołów. Nagrody dla najlepszego reżysera, aktorki i aktora przyznało trzyosobowe jury w składzie: krytyk teatralny Anna R. Burzyńska, reżyser Piotr Kruszczyński i aktor Krzysztof Globisz.

10 tys. zł nagrody za najlepszy debiut reżyserski otrzymała Magdalena Miklasz za przygotowanie "Przemiany" na podstawie prozy Franza Kafki w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie.

- Znalezienie niezwykle interesującego języka teatralnego dla tak trudnej prozy Kafki to nie lada wyczyn. "Przemianę" na scenie widziałem jedynie raz i nie wyobrażałem sobie tego, że można to zrobić inaczej. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, komu należy się nagroda w tej kategorii - mówił Globisz.

Najlepszą debiutancką aktorką okazała się Julia Sobiesiak, która w "Przemianie" wcieliła się w rolę Grety. Dostała 5 tys. zł.

- To jest czysty debiut, Sobiesiak nigdzie wcześniej nie grała. Należy pamiętać, że na festiwalu pojawiło się wielu aktorów, którzy debiutowali dwa lata temu, więc ich ta debiutancka rola jest już naznaczona pewnymi umiejętnościami - tłumaczy Globisz.

Nagrodę za najlepszą rolę męską i 5 tys. zł zdobył zaś Radosław Jamroż, który wcielił się w rolę Billy'ego w "Kozie" warszawskiego Och-teatru. - Zwycięzca w tej kategorii jest zaledwie studentem wydziału teatru tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, ale zaskakująco dobrze sobie poradził, występując obok Marii Seweryn, Piotra Machalicy i Bartłomieja Topy - opowiada przewodniczący jury.

Festiwalowe jury nagrodziło także spektakl "Szyc" [na zdjęciu}teatru Barakah z Krakowa w kategorii "nowe miejsce teatralne". Teatr Horzycy - organizator przeglądu - przyznał również swoje wyróżnienia specjalne. Otrzymali je reżyserzy: Ana Nowicka ("Szyc") i Maciej Podstawny, który przygotował "Don Kiszota" na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Zwycięzcy w tej kategorii w następnym sezonie zrealizują spektakl w Teatrze Horzycy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji