Artykuły

Warszawa. Prapremiera "Dziękuję tatusiu" w Drugiej Strefie

16 czerwca o g. 20 na deskach Teatru Druga Strefa odbędzie się prapremiera monodramu "Dziękuję tatusiu".

Każdy z nas zna chyba zna z autopsji rodzinne imprezy. Urodziny wujków, ciotek, ojców czy kuzynów. Ciągną się i ciągną za stołem, za którym się je w nieskończoność, a w miarę kolejnych porcji alkoholu pojawia się dobrze wszystkim znany materiał anegdotyczny, opowiadany przez osobowość wieczoru, czyli np. solenizanta bądź jubilata, który rozpoczyna kolejny raz opis swojego życia.

Mniej więcej takie scenki z życia wzięte są inspiracją do premierowego spektaklu Teatru Druga Strefa pt. "Dziękuję tatusiu". Główny i jedyny bohater monodramu ma akurat przyjęcie urodzinowe. Jego urodziny zbiegają też z urodzinami jego ojca. Z tej okazji postanawia po raz pierwszy w swoim oratorskim dorobku wygłosić mowę pochwalną na cześć rodziciela przed całą zebraną rodziną.

Ten niepozorny sprzedawca mebli, będący w wolnym czasie fotografem - amatorem, stara się podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że stał się przyzwoitym człowiekiem. Ponieważ jednak nie jest to Polak tylko syn niemieckiego kombatanta trunek standardowy przy takich okazjach został podmieniony w sztuce na wino, gdyż możliwe, że prelegent nie dałby rady skończyć płomiennej przemowy, a jak mawia jego ojciec Jak już się coś zaczęło, to trzeba skończyć. Bohater przy opowieści rozpoczynającej się w czasach swojego dzieciństwa posiłkuje się zdjęciami, których może i cała rodzina nie ma ochoty sobie przypominać, a każda kolejna historia brzmi coraz bardziej sarkastycznie i skłania do refleksji oraz rozliczenia się z przeszłością.

W rolę syna wcielił się założyciel Teatru Druga Strefa - Sylwester Biraga. Jako reżyser na ma swoim koncie 60 spektakli z czego 7 miało swoje premiery w Wilnie, Brukseli i Avignonie. Dwa lata temu jego spektakl "Fin De..." otrzymał nagrodę dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu w Avignonie, a w tym samym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało mu brązowy medal Gloria Artis. Na dorobek aktorski złożyły się takie role jak Kwint w Kwinitesencji, wystawiany przez 7 sezonów, czy ciesząca się uznaniem kreacja Pana Jourdina w "Mieszczanin szlachcicem", która wgd. Tomasza Miłkowiego przełamała mit telewizyjnego przedstawienia Jerzego Gruzy.

Autorem i reżyserem monodramu jest znany w Polsce. choćby z wystawienia Fausta w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym, Fred Apke. Pochodzący z Westfalii artysta karierę swoją zaczął jako aktor w teatrach niemieckich. Ta dziedzina działalności scenicznej jednak mu nie wystarczała. Pod koniec lat '80-tych przeniósł się do norweskiego Oslo, gdzie miał swój dramaturgiczny debiut "Z powodu choroby zamknięte" w Black Box Theatre.

Artysta na przestrzeni lat wciąż się rozwijał nie poprzestając na aktorstwie i pisaniu. Ponieważ w swoim dorobku reżyserskim ma również sztuki klasyków sceny takich jak Goethe, Ibsen czy Strinberg rozpoczął też karierę tłumacza (głównie ich tekstów). Jego spektakle zarówno jako reżysera jak i dramatopisarza obiegły znaczną część Europy. W Niemczech natomiast rozpoczął współpracę przy produkcjach telewizyjnych.

Apke często współpracuje też z artystami polskiej sceny. W Warszawie w 2004r. reżyserował swoją komedię "Kura na plecach" w Teatrze na Woli, na podstawie, której Eugeniusz Korin wyreżyserował potem "Ucho van Gogha" dla Teatru Bajka. Rok później w chorzowskim Teatrze Rozrywki Apke wyreżyserował też swój "Odjazd". Następnie co roku bywał z coraz to nowymi projektami w Polsce. Polem twórczym Apke są przede wszystkim komedie i tragifarsy oraz sztuki dla dzieci, jednak nie stroni od zmagania się z inscenizacjami takimi jak choćby wspomniany już "Faust", czy sztuki Szekspira, Ibsena, Goethego.

Stałą wspótwróczynią spektakli Apke jest aktorka i tłumaczka Marta Klubowicz, która i tym razem wspomogła reżysera swoim przekładem tekstu "Dziękuję tatusiu". Jej translacje są uznawane za współautorstwo i bardzo wysoko oceniane, czego dowodem jest choćby trzecia nagroda w II edycji konkursu Komediopisanie.

Premiera "Dziękuję tatusiu" - 16 czerwca na deskach Teatru Druga Strefa, o godz. 20.00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji