Artykuły

Olsztyn. "Tango Nuevo" dwóch teatrów

Zniszczone Buenos Aires, rok 3001, ludzkość zeszła do podziemi, gdzie stara się zachować resztki człowieczeństwa przez... tango. To nie jest scenariusz filmu science fiction, ale nowej wspólnej produkcji olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

"Tango Nuevo" w reżyserii Giovanny'ego Castellanosa to spektakl muzyczny oparty na twórczość Astora Piazzolli, artysty, który zrewolucjonizował klasyczne tango, zastępując jego ruch i zmysłowość powagą i uczuciem, zmieniając taniec w koncert.

Spektakl ukazuje świat przyszłości. Widz przenosi się do stolicy Argentyny roku 3001, gdzie niemal wszystko uległo zagładzie. Ludzie, którzy przetrwali, schowali się w tunelach stołecznego metra. - Rasę ludzką w mojej sztuce symbolizują trzy aktorki, które nie znają innego świata poza podziemiem, w którym żyją - opowiada reżyser. - Historie, które pojawiają się podczas przedstawienia, są obrazami tego, czego one nigdy nie zaznały. Aktorki prezentują je przez tango, pojawiają się, aby ocalić szczątki człowieczeństwa. To są obrazy uczuć: miłości, namiętności, ale także miast, których już nie ma. Jest to swego rodzaju pamięć zbiorowa ludzkości.

Castellanos wyjaśnia, że potrzebował aktorek o solidnym warsztacie wokalnym, stąd współpraca z gdyńską sceną. - Próby zaczęły się w marcu i odbywały się w Gdyni i Olsztynie - opowiada Agnieszka Pawlak, jedyna z trzech aktorek, pracująca w Olsztynie, która co prawda na co dzień występuje na deskach Teatru Jaracza, ale studiowała wcześniej na gdyńskiej uczelni.

Jednak kwestia personalna nie była jedynym powodem współpracy. - Ważnym elementem tej decyzji były finanse - przyznaje Janusz Kijowski, dyrektor Teatru Jaracza. - Krótko mówiąc, naszego teatru nie byłoby stać na ten spektakl, gdybyśmy produkowali go sami. To jest bardzo skomplikowane i drogie przedstawienie. Same aranżacje tłumaczenia, choreografia i scenografia wymagały wyjątkowej pieczołowitości. Muszę też przyznać, że była to i jest do tej pory bardzo harmonijna współpraca, którą, mam nadzieję, będziemy kultywować.

Spektakl można zobaczyć w dniach 21-27 maja (oprócz 23 maja) w olsztyńskim Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych (ul. Parkowa 1). Wszystkie widowiska odbywają się o godz. 19. Cena biletu normalnego wynosi 30 zł, ulgowego 20 zł. Widowisko objął patronatem honorowym ambasador Republiki Argentyńskiej w Polsce Gerardo Manuel Biritos.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji