Artykuły

Sopot. Rusza Festiwal Back2

Takiego najazdu literaturoznawców, pisarzy, tłumaczy i innych artystów zajmujących się na różne sposoby literaturą dawno w Sopocie nie było. We wtorek 17 maja rozpoczyna się festiwal Back2.

Wszystko zaczęło się rok temu, kiedy grono wielbicieli dobrej literatury z Trójmiasta - związanych głównie z gdańskim uniwersytetem i sopockim pismem "Topos" - postanowiło zorganizować cykl spotkań na jej temat. Zaowocowało to odbywającym się rok temu festiwalem poświęconym twórczości Samuela Becketta. Okazał się on sukcesem merytorycznym i frekwencyjnym: do Trójmiasta przybyło spore grono badaczy i wielbicieli dorobku tego pisarza z całej Europy, a przez kilka dni Sopot żył twórczością irlandzkiego dramaturga, podawanej w bardzo różnych postaciach.

Organizatorzy postanowili iść za ciosem i przygotować kolejną edycję imprezy, która dzięki temu staje się regularnym festiwalem, na dodatek - festiwalem bardzo oryginalnym, łączącym w sobie elementy klasycznego sympozjum naukowego, ale jednocześnie proponującym otwarte spotkania dla publiczności, a nawet interaktywne warsztaty, dzięki którym każdy może spróbować swoich sił na scenie.

Tym razem organizatorzy postanowili wszystkie imprezy w programie festiwalu poświęcić tematowi związków między poezją z początku XX w. i poezją współczesną. Podbudowę teoretyczną do rozważań na ten temat położą naukowcy biorący udział w sympozjum, które odbędzie się w sopockim Dworku Sierakowskich. Udało się nań zaprosić prawdziwą europejską śmietankę badaczy poezji angielskojęzycznej, m.in. Dereka Attridge'a z uniwersytetu w York, Davida Constantine'a z uczelni w Oksfordzie czy Dorothy Macmillan z Glasgow.

Ale publiczność będzie z pewnością bardziej zainteresowana otwartymi spotkaniami z poezją w roli głównej. Odbywać się one będą w trzech sopockich miejscach nie od dziś z poezją związanych: Dworku Sierakowskich, Teatrze Na Plaży i Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. Dodatkowo poezję na scenie będzie można w ramach Back2 usłyszeć także w Gdańsku - w Teatrze W Oknie.

Festiwal promować będzie trzy sposoby obcowania z poezją: klasyczne spotkania autorskie, sceniczne interpretacje wierszy i warsztaty teatralne, bazujące na tekstach poetyckich. Organizatorom udało się przyciągnąć do Trójmiasta wielu utytułowanych i cenionych rodzimych poetów - o swojej twórczości mówić będą m.in. Piotr Sommer czy Jerzy Jarniewicz. Mocno reprezentowana będzie także lokalna scena poetycka: przedstawicielem jej nieco starszego pokolenia będzie Krzysztof Kuczkowski, środowisko młodych poetów reprezentować będą, będący niemal w tym samym wieku, ale piszący w zupełnie inny sposób, Jakobe Mansztajn i Grzegorz Kwiatkowski.

Kwestią scenicznego wymiaru poezji zajmie się podczas festiwalu kilka grup teatralnych. Londyńska formacja Complicite będzie przez trzy dni ujawniać sekrety swojego warsztatu, trójmiejska grupa Boto zaprezentuje natomiast program "Poezja w teatrze - teatr w poezji". Związków między poezją z początku XX i XXI w. poszukiwać będą w jego ramach postacie z songów Bertolta Brechta, a w scenariuszu, przygotowanym przez Sylwię Górę-Weber i Agnieszkę Kochanowską, znajdzie się miejsce na wiersze m.in.: Bolesława Leśmiana i Juliana Tuwima, ale i wspomnianych już trójmiejskich poetów współczesnych: Mansztajna i Kwiatkowskiego.

Ciekawym uzupełnieniem programu festiwalu jest także bogaty zestaw imprez związanych z radiem - medium, które z poezją jest od dawna dość mocno związane. W ich ramach będzie można posłuchać archiwalnych audycji poświęconych twórczości rodzimych twórców, takich jak np. Leopold Staff czy Julian Przyboś, a także spotkać się z twórcami słuchowisk radiowych, opartych na poezji.

Festiwal Back2, 17-22 maja, szczegółowy program na back2.pl

David Malcolm

jeden z pomysłodawców festiwalu, literaturoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego

Udało nam się ściągnąć do Trójmiasta naprawdę duże nazwiska - to się praktycznie nie zdarza, żeby w jednym miejscu i w jednym czasie można było spotkać sporą część śmietanki angielskiego i polskiego środowiska poetyckiego. Warto pamiętać także o tym, że wiele z prezentacji teatralnych będzie miało charakter polskich premier - do tej pory nie można było tu przecież zobaczyć np. przedstawienia w reżyserii S.E. Gontarskiego, zatytułowanego "Breath - Texts - Breath" czy prezentacji słynnej angielskiej grupy Complicite. Bardzo cieszy nas też współpraca z Polskim Radiem, które otworzyło specjalnie dla nas swoje przebogate archiwa. Dzięki temu na festiwalu będą "obecni" tacy mistrzowie polskiej poezji jak choćby Leopold Staff czy Julian Tuwim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji