Artykuły

Warszawa. Szanse stolicy na tytuł ESK 2016 zwiększy konsorcjum dla kultury

Powołane w Warszawie na ponad dwa miesiące przed ogłoszeniem zwycięzcy konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury konsorcjum zwiększa szanse miasta na wygraną - uważa prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zadaniem konsorcjum będzie pozyskiwanie środków na działalność kulturalną.

Konsorcjum ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016 powstało, aby pokazać Komisji Selekcyjnej, która 21 czerwca wyłoni zwycięskie miasto, że Warszawa jest bardzo dobrze przygotowana do objęcia tytułu i że zależy jej na zwycięstwie - powiedziała na piątkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zadaniem konsorcjum będzie pozyskiwanie środków na działalność kulturalną w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Warunkiem rozpoczęcia pracy przez konsorcjum jest więc zdobycie przez Warszawę tytułu stolicy kultury. Jeżeli miasto nie wygra konkursu, konsorcjum zostanie rozwiązane.

O tym, które z pięciu polskich miast, biorących obecnie udział w finałowym etapie rywalizacji otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, ogłosi 21 czerwca w Warszawie Komisja Selekcyjna.

Jak zaznaczyła podczas konferencji prasowej prezydent miasta, fakt powstania konsorcjum nie tylko służy Warszawie jako kandydatce do tytułu stolicy kultury, ale jest także symbolem, że w stolicy, znanej głównie jako miasto biznesu, środowisko finansowe wspiera rozwój kultury.

Zdaniem Gronkiewicz-Waltz stolica Polski może być nie tylko centrum biznesowym w Europie Środkowej, ale również stać się ośrodkiem kultury.

Zawiązane 19 kwietnia na polecenie prezydent Warszawy konsorcjum będzie stanowić niezależny organ, w którego skład wejdą ludzie nauki i biznesu, m.in. specjaliści z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych oraz przedstawiciele Opery Narodowej i Fundacji Rektorów Polskich. Prace konsorcjum wesprze Jakub Wygnański, reprezentujący środowiska pozarządowe.

Jak poinformowała PAP pełnomocnik prezydenta ds. ESK 2016 Ewa Czeszejko-Sochacka, zadaniem konsorcjum będzie szukanie wsparcia finansowego wśród przedstawicieli środowiska biznesowego. Pozyskane w ten sposób środki będą przeznaczone na podejmowanie dodatkowych przedsięwzięć kulturalnych, bo na zorganizowanie obchodów w roku 2016 władze miasta przeznaczyły już budżet w wysokości 250 mln zł - zaznaczyła pełnomocnik.

Z Warszawą o tytuł stolicy kultury w 2016 roku rywalizują: Gdańsk, Lublin, Katowice i Wrocław.

Informacje o możliwościach finansowania obchodów Europejskiej Stolicy Kultury każde z kandydujących do tytułu miast powinno podać w dokumencie aplikacyjnym, który jest podstawą do rozstrzygnięcia finału konkursu. Termin składania aplikacji w resorcie kultury upływa 16 czerwca. W piątek wniosek taki złożył już Lublin.

Organizowany w Polsce przez ministerstwo kultury konkurs Komisja Selekcyjna rozstrzygnie po zapoznaniu się z aplikacjami i złożeniu wizyt w miastach biorących udział w ostatnim etapie konkursu. W skład komisji wchodzi sześciu przedstawicieli z Polski i siedmiu z Unii Europejskiej.

Miasto, które uzyska tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, otrzyma Nagrodę im. Meliny Mercouri w wysokości 1,5 mln euro. Jest to jedyne wsparcie finansowe ze strony UE, przysługujące bezpośrednio w związku z otrzymaniem tytułu. Większość kosztów w miastach dotychczas noszących tytuł stolicy kultury pokrywały władze centralne, regionalne oraz lokalne danego kraju.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji