Artykuły

Pierwsze zabicie Iwony

"Iwona, księżniczka Burgunda" otworzy telewizyjny przegląd teatrów z miast kandydatów do Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Inscenizacja tekstu Gombrowicza o "nieapetycznej Iwonie, która zakochała się w księciu" zaczyna się przewrotnie, bo od finału sztuki - wszystkie postaci ubrane są w żałobną czerń. Oto Iwona została zabita. Dlaczego? Reżyser swoje przedstawienie umieszcza w sterylnie białej przestrzeni. Jak w laboratorium przygląda się przede wszystkim męskim postaciom dramatu, próbuje badać mechanizmy zła, które się w nich uwalniają. Obnaża ich próżność, głupotę i zepsucie. W tym świecie nie ma przecież dobra.

Rzecz rozgrywa się na dworze królewskim. Centralnymi postaciami dramatu są Król Ignacy (Grzegorz Przybył), Królowa Małgorzata (Anna Kadulska) oraz ich syn, Książę Filip (Michał Rolnicki), który zaręcza się z niewydarzoną Iwoną (Agnieszka Radzikowska z Teatru Nowego w Zabrzu). Jej nieszczęśliwy wygląd, bierność i milczenie prowokują następcę tronu. Ku zaskoczeniu wszystkich Iwona zakochuje się w Księciu. Filip zaś czuje się zobowiązany do odwzajemnienia jej uczucia - "jeśli jestem twoim ukochanym, to nie mogę ciebie nie kochać" - mówi. Jego zachowanie wywołuje wzburzenie. Nieśmiałość i dzikość Iwony budzą niebezpieczne skojarzenia, przywodzące innym na myśl własne ułomności i niedostatki.

Atilli Keresztes jest dyrektorem sekcji węgierskiej w Teatrze Północnym w Satu Mare, gdzie zrealizował m.in. znakomite "Trzy siostry" według Czechowa. Reżyserując "Iwonę" w Teatrze Śląskim w Katowicach, po raz pierwszy pracował w Polsce. Dyrektora Teatru Śląskiego, Tadeusza Bradeckiego poznał na Węgrzech, gdzie podczas warsztatów wykonał czwarty akt "Iwony, księżniczki Burgunda". Ponoć inscenizacja była na tyle zaskakująca, że Bradecki zdecydował się zaprosić Węgra do swojego teatru. I się nie pomylił, bo "Iwona, księżniczka Burgunda" została świetnie przyjęta przez krytykę i widzów. Teraz oceni ją telewizyjna publiczność.

IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA |

TVP Kultura | wtorek, godz. 20.20

***

FESTIWAL TEATRÓW W TVP KULTURA

"Kamienie w kieszeniach"

reżyseria Łukasz Witt-Michalowski Spektakl Scena Prapremier InVitro w Lublinie.

Propozycja założyciela Lubelskiej InVitro to adaptacja sztuki irlandzkiej dramatopisarki i aktorki Marie Jones. Oto do malej irlandzkiej wioski przybywa ekipa z Hollywood, by nakręcić film z udziałem miejscowych statystów. W spektaklu Witt-Michałowskiego wszystkie postaci gra dwóch aktorów - Bartłomiej Kasprzykowski i Szymon Sędrowski. Ich role doceniono m.in. grand prix Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie w 2008 roku. Rejestracja telewizyjna przenosi akcję spektaklu w plener na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Zabytkowe chałupy, przestrzeń podlaskiej wsi, statyści,

także zwierzęta gospodarskie tworzą klimat spektaklu.

25.05 godz. 20.20

***

"Zmierzch bogów"

reżyseria Grzegorz Wiśniewski. Spektakl Teatru Wybrzeże w Gdańsku

"Zmierzch bogów" to kameralna, mrocznie perwersyjna opowieść o upadku wielkiego niemieckiego rodu von Essenbecków w momencie narodzin faszyzmu. Teatralna adaptacja tej historii - łącząca klaustrofobiczną historię zmierzchu mieszczańskiej rodziny z brutalnością i krwawą żądzą władzy zawartą w Szekspirowskim Makbecie - jest próbą zadania ponadczasowych pytań: o człowieczeństwo, władzę, rodzinę. Grzegorz Wiśniewski otrzymał w 2010 roku Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu.

31.05 godz. 20.20

***

"Białe małżeństwo"

reż. Krystyna Meissner. Spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Znakomita i odważna inscenizacja sztuki Tadeusza Różewicza. W interpretacji Krystyny Meissner problem seksualnego dojrzewania młodych bohaterek dramatu służy do refleksji nad zniewoleniem ciała, ale też umysłu. Pokaz spektaklu otworzy festiwal Różewicz Rozrzucony, który Wrocławski Teatr Współczesny przygotował z okazji 90. urodzin pisarza.

7.06 godz. 20.20

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji