Artykuły

"Historia o ptaku Cis"

Miało być szaro, smutnie i rzewnie, bo jak inaczej mógłby wyglądać świat z perspektywy zapuszczonego podwórka. Odrapane domy, walący się śmietnik i ludzie, którym przyszło tutaj żyć: muzyk bez pracy, szmaciarz, młody wałkoń, podwórkowy sknera, krawcowa i ona - główna bohaterka, dziewczynka tracąca wzrok. Od samej tej wymienianki robi się na sercu ciężko. Jednak nad tym podwórkiem co jakiś czas przelatuje ptak Cis.

Wtedy ludzie stają się lepsi. Najtrudniejsze problemy znajdują rozwiązanie, wszystko staje się baśniowe i kolorowe. Sprawca tych cudów nie pojawia się jednak na scenie, rozjaśnia i zmienia oświetlenie, ale sam pobudza tylko wyobraźnię widzów.

"Historię o ptaku Cis" Joanny Kulmowej wałbrzyski Teatr Lalek wystawił jako sztukę muzyczną, z dobrym przygotowaniem wokalnym aktorów (Maria Kwiatkowska) i udanym ruchem scenicznym (Leszek Czarnota). Aktorzy tańczą, śpiewają i tylko pewne wątpliwości budzi to, czy muzyka Włodzimierza Szomańskiego przypadnie do gustu młodym widzom. Dorosłym spodoba się z pewnością, ale czy dla małolatów nie za bardzo trąci myszką? "Czarne charaktery" pojawiają się w maskach. Wyglądają i zachowują się, jak postacie z komiksów. Dzięki temu są mniej groźne i takie bardziej na niby. Nie zabrakło też elementów typowych dla teatru lalek: kocur i szczur oraz "papuziejące" w pewnym momencie gołębie.

W sztuce występują: Aleksander Bednarski, Jarosław Dwornik, Małgorzata Walczak, Małgorzata Dwornik, Sabina Tumidalska, Małgorzata Olkowska, Dariusz Rosanowski, Danuta Baska. Reżyseria - Jacek Zuzański, scenografia - Małgorzata i Janusz Klekotowie. Premiera odbyła się 8 kwietnia i była 227 w historii teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji