Artykuły

Lublin. Międzynarodowa Noc Kultury

Tej imprezy, w roku udziału Lublina w walce o tytuł ESK, nie musimy się wstydzić. W czasie czerwcowej Nocy Kultury będziemy mieli do wyboru około 200 wydarzeń.

Noc Kultury zatacza coraz szersze kręgi i z lokalnej imprezy staje się międzynarodową. Co się będzie działo z 4 na 5 czerwca? Na placu po Farze zagra zespół z Segowii. Lublin zaprosił do współpracy artystów z Hiszpanii, która w 2016 roku będzie obok Polski miało swoją Europejską Stolicą Kultury. A na placu Wolności będzie można spotkać klaunów z Burgos, kolejnego miasta biorącego udział w konkursie ESK. - Scena kuglarsko-ogniowa będzie także na placu Rybnym - dodaje Agata Will z zespołu przygotowującego Noc Kultury.

Na placu po Farze zagrają zespoły z Ukrainy, Hiszpanii z Francji, a nawet specjalni goście z Burkina Faso. - Ta ostatnia grupa zaprezentuje połączenie gry na tradycyjnych afrykańskich instrumentach z nowoczesnymi brzmieniami jazzowymi - zdradza Agata Will.

Z kolei na placu Litewskim usłyszymy muzykę klezmerską. Niespodzianką ma być przygotowana w tym miejscu specjalnie na Noc Kultury instalacja Jarosława Koziary. Czy zobaczymy coś podobnego do realizacji z 2010 roku, kiedy artysta ustawił na Deptaku pomarańczowo-żółty Łuk Triumfalny? Przekonamy się w nocy z 4 na 5 czerwca.

Przy ul. Koziej znajdzie się z kolei instalacja Klosz-art, czyli rodzaj fotoplasikonu. Widz, który wejdzie pod klosz zainstalowany na latarni zobaczy wyjątkowy widok Lublina, zdjęcia zostały zrobione z wysokości 50 metrów. Pasjonaci historii przedwojennego Lublina i lubelskich kryminałów Marcina Wrońskiego będą mogli z kolei wziąć udział w grze miejskiej śladami bohaterów książek cyklu o komisarzu Maciejewskim.

Czego jeszcze możemy się spodziewać w czasie Nocy Kultury? Na błoniach pod Zamkiem odbędzie się Noc z Afryką, a na placu Zamkowym mecz rugby z udziałem niepełnosprawnych sportowców. Na Starym Mieście będziemy też oglądać plenerowe wystawy: na Jezuickiej plansze komiksowe, a placu Rybnym - zdjęcia.

Tradycyjnie też nie zabraknie oferty dla miłośników teatru, na przykład w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego zobaczymy "Złego" Sceny Prapremier InVitro.

Przypomnijmy, że nowością w tym roku jest Wigilia Nocy Kultury (3 czerwca), czyli cykl imprez w dzielnicach, na przykład w domach kultury. To ukłon w stronę mieszkańców, którzy narzekali, że wszystkie imprezy zawsze dzieją się w centrum Lublina.

Organizacja Nocy Kultury to skomplikowana operacja logistyczna, która byłaby niemożliwa bez wolontariuszy. Do pomocy w tym roku zgłosiło się około serki osób - od licealistów, przez studentów po osoby pracujące. Wszyscy chcą w jakiś sposób włączyć się w organizację najbardziej kulturalnej nocy w mieście. Wstęp na wszystkie imprezy w czasie Nocy Kultury jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji