Artykuły

Radom. W Powszechnym prapremiera McDonagha

Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego zaprasza na polską prapremierę najnowszej sztuki Martina McDonagha "Jednoręki ze Spokane" w reżyserii Katarzyny Deszcz.

Fabuła dramatu jest na pozór prosta i z lekka idiotyczna. Akcja rozgrywa się w małym, odciętym od świata hotelu przy jednej z amerykańskich autostrad. Tu poznajemy czwórkę bohaterów: jednorękiego Carmichaela, nieco dziwnego recepcjonistę Toby'ego i parę młodych handlarzy marihuany. Carmichael od 27 lat obsesyjnie szuka swojej utraconej w młodości lewej ręki. Do czego potrzebna mu ta ręka - nie wiadomo Wiadomo jednak, że zrobi wszystko, by ją odzyskać Czy mu się to uda?

Jak poprzednie dramaty McDonagha, tak i ten tekst wymyka się prostym klasyfikacjom. Jest w nim i czarny humor, i groteska, i świetnie skonstruowany, gęsty dramat psychologiczny. Niektórzy dopatrują się w nim klimatów rodem z Miasteczka Twin Peaks czy filmów braci Coen.

"Jednoręki ze Spokane" jest błyskotliwie napisaną sztuką o ludziach pogubionych, pokaleczonych - i psychicznie, i fizycznie. To opowieść o tym, że każdy z nas szuka sposobu na życie, celu, który - choć czasem nierealny - może stanowić napęd do działania i cały sens istnienia. McDonagh inteligentnie, celnie i boleśnie stawia przy tym pytania dotyczące granic normalności i patologii.

Przewrotna, trzymająca w napięciu akcja, mnóstwo czarnego humoru plus cztery popisowe aktorskie role I jeszcze coś: przydadzą się Państwu mocne nerwy, bo na scenie będzie się działo!

Nie uprzedzając faktów, zapewniamy tylko, że na pewno nie będziecie się nudzić!

Zapraszamy bardzo serdecznie!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji