Artykuły

Bydgoszcz. Nagrody dla spektaklu "Kamień i popioły"

Nagroda dla reżyserki i aktorów grających w bydgoskim spektaklu "Kamień i popioły". Wyróżnienie dla młodej aktorki Dagmary Mrowiec za rolę w tym samym spektaklu.

Kolejny sukces bydgoskiego spektaklu "Kamień i popioły". Inscenizacja bydgoskiej reżyserki Iwony Kempy, zrealizowana w bydgoskim Teatrze Polskim zdobyła jedną z nagród Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form "Kontrapunkt" w Szczecinie. Bydgoszczanie otrzymali Nagrodę Magnolii w wysokości 5 tys. zł, ufundowaną przez Miasto Szczecin. Dodatkowo wyróżnienie w wysokości 1 tys. zł przyznano młodej aktorce Dagmarze Mrowiec za rolę Pascale w tym samym spektaklu.

Ogólnopolski Przegląd Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania polskiego teatru, konfrontuje dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów, prezentuje różnorodne języki teatralne - co podkreśla wprowadzona 9 lat temu nazwa "Kontrapunkt". Przegląd organizowany jest przez Miasto Szczecin.

Nagrodzony w Szczecinie spektakl "Kamień i popioły" ma już na swoim koncie nagrody, które zdobył podczas ostatniego Festiwalu Prapremier. Wówczas uhonorowano reżyserkę Iwonę Kempę za umiejętność dostosowania środków wyrazu scenicznego do odmiennych poetyk dramatycznych w wchóch spektaklach: bydgoskim oraz drugim pokazanym na tej samej imprezie - poznańskiej "Portugalii". Wyróżnienie zdobył także młody aktor Krystian Wieczorek za rolę Jajca.

"Kamień i popioły"

Jest to historia opowiadana przez cztery osoby. Jajco przeciwko pustce używa agresji, Shirley należy do jego paczki. Pascale jest dojrzewającą dziewczyną, jedyną córką Kamieniarza, zgorzkniałego człowieka, który stracił żonę. Ukojenie znajduje, oczyszczając swe gospodarstwo z ciężkich kamieni. Na konstrukcję sztuki składają się monologi tych czterech postaci. Cały czas opowiadają w czasie przeszłym o strasznej tragedii, szukając jej źródeł.

W spektaklu grają: Małgorzata Maślanka, Krystian Wieczorek, Barbara Wysocka (na zmianę z Dagmarą Mrowiec) i Michał Marek Ubysz. W nabliższym czasie Teatr Polski pokaże go 24 i 25 maja.

Na zdjęciu: scena ze spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji