Artykuły

Kraków. Droga do nieba w Teatrze Słowackiego

Dramat Juana Mayorgi, który zobaczymy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, to polska prapremiera dzieła hiszpańskiego dramatopisarza. "Himmelweg. Droga do nieba" opowiada historię, która wydarzyła się naprawdę w obozie koncentracyjnym w czeskim Terezinie.

Naziści w czasie wizytacji Czerwonego Krzyża przebudowali obóz zagłady na kształt sztucznego miasteczka. Na jego terenie pojawiły się: bank, sklepy, kawiarnia, przedszkola i szkoły.

Powstały ogrody i łaźnie publiczne. Wmówili Żydom, że jeśli posłusznie będą odgrywać powierzone im role, wyjdą wkrótce na wolność. Podług scenariusza komendanta obozu wygłaszali narzucone kwestie. Dzieci bawiły się zabawkami, a zakochani roz- mawiali o czekającej ich świetlanej przyszłości.

Jednym z bohaterów "Himmelweg. Drogi do nieba" jest wysłannik Czerwonego Krzyża, który wizytował w czasie wojny obóz w Terezinie. Dał się oszukać nazistom, którzy wmówili mu, że wcale nie traktują okrutnie Żydów. Po latach sumienie nie pozwala mu spokojnie żyć. Wysłannik obwinia za to nie siebie, ale jednego z Żydów, który znał niemiecki plan oszustwa. Himmelweg to tytułowa droga, którą pokonywali więźniowe prowadzeni do komór gazowych. Oznaczała więc rzeczywiście drogę do nieba. Niestety, więźniowie nie byli tego świadomi.

Kontekst historyczny jest w dramacie Mayorgi tylko pretekstem do poruszenia w nim istotnego we współczesnym świecie problemu, jakim niewątpliwie jest sztuczność życia i jego mistyfikacja. Nie jest bowiem tajemnicą, że poruszamy się w rzeczywistości wykreowanej przez media, w której rządzi przede wszystkim symulacja.

Sztukę Mayorgi wyreżyserowała w Teatrze im. Słowackiego Katarzyna Kalwat. W spektaklu występują: Marta Konarska, Tomasz Augustynowicz, Grzegorz Mielczarek, Tomasz Międzik i Feliks Szajnert. Urszula Wolak

PIĄTEK-NIEDZIELA 6-8.05

Teatr im. Juliusza Słowackiego Godz. 19. Bilety 30-40 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji