Artykuły

Trójmiasto. Wysyp majowych premier

Jak głosi przysłowie: w maju jak w raju. Trudno jednak przewidzieć, czy trójmiejskie premiery najbardziej wiosennego miesiąca roku przypominać będą bardziej niebo, czy raczej piekło. Jedno jest pewne - atrakcji dla miłośników teatru na pewno nie zabraknie.

To już ostatni premierowy zryw przed wakacjami. Czerwiec zapowiada się znacznie spokojniej. Nim jednak pomyślimy o urlopie, warto zastanowić się nad wizytą w teatrze. W maju swoje nowości wystawi większość trójmiejskich teatrów.

Premierę Teatru Muzycznego "Grease" (6.05) zapowiadaliśmy niedawno. Tego samego dnia drugą swoją premierę (po ubiegłorocznym "Makbet Remix") zaprezentuje Gdański Teatr Szekspirowski. Nieśmiertelna historia Romea i Julii pod tytułem "Kochankowie z Werony" pokazana zostanie w dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Kurzej na Dolnym Mieście. Spektakl przygotowuje lubiany w Trójmieście zespół Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.

- "Kochankowie z Werony" są bardzo radykalną i głęboką trawestacją szekspirowskiego "Romea i Julii". Przyczyną, dla której czynimy tak daleko idące zmiany dramaturgiczne, jest chęć usłyszenia w tym klasycznym dramacie jak najbardziej donośnego głosu Szekspira współczesnego - mówi Jacek Głomb, reżyser spektaklu i dyrektor legnickiej sceny.

W drugim tygodniu maja kolejną premierę zobaczymy w Teatrze Wybrzeże. Na Malarni Iwo Vedral (reżyserował w Wybrzeżu "Łup") zaprezentuje "Solness" na podstawie dramatu Henryka Ibsena pt. "Budowniczy Solness" (premiera 14.05.).

- Ambicja Solnessa realizuje się jedynie w uniemożliwieniu innym osiągnięcia sukcesu. Za tą apatią i niezadowoleniem kryje się jakże współczesne przeczucie, że świat dzieli się tylko na wygranych i przegranych. Ostatkiem sił Solness dąży, by nie stać się przegranym - uważa Iwo Vedral.

Z kolei 21 maja w Teatrze Wybrzeże odbędą się dwie premiery gościnne. Na Malarni "Żar" zatańczy tajemnicza artystka ukrywająca się pod pseudonimem TO-EN.

- Taniec butoh nie istnieje bez konfrontacji z przyrodą i z tym, co zachodzi wokół nas. "Żar" powstał z fascynacji różnorodnością natury, a zwłaszcza tymi przeciwstawnymi siłami, które są destrukcyjne i życiodajne zarazem, które nieustannie się ze sobą ścierają, walczą. To spektakl o bogactwie otaczającego nas świata, w każdej formie życia. O witalności, szaleństwie, sensualności, absurdzie. I nieustannym napięciu, jakie rodzi się między nimi - wyjaśnia TO-EN, tancerka butoh, autorka, realizatorka i wykonawczyni spektaklu "Żar".

W trakcie festiwalu "Back 2" roboczą wersję spektaklu "Orlando" (reż. Ewa Ignaczak) zaprezentuje Teatr Stajnia Pegaza.

- Spektakl będzie miał scenografię, ale część teatralna nie będzie gotowa, niektóre fragmenty zostaną przeczytane. Podczas premiery 5 czerwca będzie wyglądał inaczej - zastrzega Ida Bocian, jedyna aktorka "Orlando".

Pod koniec miesiąca premierę pokaże też Teatr Miejski w Gdyni. "Seks, prochy i rock and roll" Erica Bogosiana w reżyserii Uli Kijak zaprezentuje Grzegorz Wolf. Słynny monodram opisuje rzeczywistość wokół nas. Czy - jak mówi bohater sztuki - faktycznie jedyne co warto, to "spuścić wodę"? Przekonamy się 27 maja.

***

Pełne kalendarium teatralnych nowości maja:

- "Grease", reż. M. Korwin, Teatr Muzyczny w Gdyni - premiera 6.05., godz. 19;

- "Kochankowie z Werony", reż. J. Głomb, Gdański Teatr Szekspirowski - premiera 6.05., godz. 19;

- "Solness", reż. I. Vedral, Teatr Wybrzeże w Gdańsku - premiera 14.05., godz. 19;

- "Żar", reż. TO-EN, TO-EN Company (gościnnie w Malarni Teatru Wybrzeże) - premiera 21.05., godz. 19;

- "Red", reż. Penny Shefton, Maybe Theatre Company (gościnnie w Czarnej Sali Teatru Wybrzeże) - premiera 21.05., godz. 19;

- "Orlando", reż. E. Ignaczak, Sopocka Scena Off de BICZ - pokaz work in progress (premiera 5.06., godz. 19);

- "Seks, prochy i rock and roll", reż. U. Kijak, Teatr Miejski w Gdyni - premiera 27.05., godz. 19;

- "Pippi", reż. T. Czarnecki, Teatr Muzyczny Junior - premiera 31.05., godz. 11.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji