Artykuły

Kraków. Majowa prapremiera u Słowackiego

Polska prapremiera sztuki "Himmelweg. Droga do nieba" Juana Mayorgi w reżyserii Katarzyny Kalwat odbędzie się 6 maja w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w teatrze.

W swoim dramacie Mayorga nawiązuje do sprawy niemieckiego obozu w Terezinie, wizytowanego w 1944 roku przez wysłanników Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Na czas wizytacji w obozie zbudowano fikcyjne miasteczko. W wymyślonej osadzie wybudowano m.in. bank, sklepy, kawiarnie,

ogrody i publiczne łaźnie, a nawet normalne mieszkania. Obecni w tych teatralnych dekoracjach więźniowie wystąpili przed międzynarodowym gremium w rolach ludzi zadowolonych ze swojej zniewolonej egzystencji.

Mayorga, opierając się na znanych mu relacjach, napisał tekst z perspektywy wysłannika Czerwonego Krzyża, który nie może darować sobie, że w obozie uległ iluzji i przyjął fikcję za prawdę.

Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. J. Słowackiego Krzysztof Orzechowski zastrzegł jednak, że adaptacja Katarzyny Kalwat, studentki IV roku reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, nie jest sztuką o Holokauście. - Holokaust jest tylko pretekstem do obrachunku z nami, z naszym światem, który jest do budowania fikcji ogromnie skłonny. Budujemy ją na każdym kroku poczynając od

hipermarketów, a kończąc na rzeczach po stokroć bardziej poważnych - powiedział Orzechowski.

- Tworząc to przedstawienie, chciałam powiedzieć coś o świecie dzisiejszym; pokazać, do czego może służyć teatr użyty w sposób instrumentalny, kreujący fikcję dla manipulacji rzeczywistością - sprecyzowała reżyserka.

Wyjaśniła, dlaczego do takiego ukazania wybrała tekst "Himmelweg" Juana Mayorgi. - Jest to temat, w którym ogniskują się wszystkie najbardziej drażliwe problemy współczesności: problem kamuflowania ludobójstw, problem używania teatru do tworzenia fikcji i przestrzeni wirtualnych, problem kamuflowania prawdy - tłumaczyła.

Jak powiedziała Anna Burzyńska, kierownik literacki Teatru im. Juliusza Słowackiego, - W "Himmelweg. Droga do nieba" nie pada żadne zdanie, które byłoby dosłownie wzięte z dokumentów o Terezinie. To bardziej dramat osobisty człowieka.

W głównych rolach "Himmelweg. Drogi do nieba" zagrają aktorzy Teatru im. J. Słowackiego, m.in.: Grzegorz Mielczarek, Tomasz Międzik, Feliks Szajnert, Marta Konarska, Maria Woźniak, Tomasz Augustynowicz. Sztuka wystawiana będzie na Scenie Miniatura.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji