Artykuły

Płock. Projekt "Płocki Spacerniak Teatralny"

81 spektakli w dziewięć dni w różnych miejscach Płocka to wakacyjny pomysł Stowarzyszenia Teatr Per Se. Wystąpić w nich może każdy.

To że spróbuje swoich sił i spełni marzenia, zapowiedział już prezydent Andrzej Nowakowski, który przed laty rozważał nawet zdawanie egzaminów do szkoły teatralnej.

Działalność stowarzyszenia od kilku lat polega głównie na pracy aktorów płockiego Teatru Dramatycznego z amatorami, głównie młodymi ludźmi. Jego matecznikiem jest piwnica w budynku przy ul. 3 Maja 18. Stowarzyszenie coraz częściej jednak "wychodzi w miasto". W ub.r. owocem warsztatów było kilka premierowych sztuk zagranych w wakacje na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki, a zimą w Galerii Mazovia. W tym roku Per Se rozszerzy ekspansję na większy obszar miasta, za sprawą projektu "Płocki Spacerniak Teatralny".

- Planujemy zagrać 81 spektakli w dwa weekendy lipca [1-3 i 22-24] i jeden sierpniowy [5-7] - opowiada Mariusz Pogonowski [na zdjęciu], aktor i prezes Stowarzyszenia Teatr Per Se. - W praniu będzie wyglądało to tak, że jednego dnia pójdziemy np. na plażę. Tam w ciągu pół godziny zaprezentujemy jeden spektakl. Następnie przeniesiemy się do którejś z bram na starówce, gdzie przedstawimy kolejną sztukę. Potem to samo zrobimy na jednej z ulic niedaleko Starego Rynku. Możliwości lokalizacji jest bardzo dużo.

I tu ciekawostka: udział w spektaklu może wziąć każdy z nas. Więcej - zaprezentować krótką sztukę własnego autorstwa. Wystarczy zgłosić się do stowarzyszenia ze swoimi pomysłami przelanymi na papier. Najciekawsze teksty zostaną zagrane przez nas samych. Pogonowski: - W rezultacie możemy żyć teatrem nie tylko jako widzowie, ale też jako aktorzy i autorzy sztuki. To ma być nasz krzyk - zaznacza Pogonowski.

Inicjatywę popiera prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Przyznaje, że chociaż w ten sposób mógłby spełnić swoje marzenia z przeszłości, by zostać aktorem na scenie (rozważał zdawanie egzaminów w szkole teatralnej, na przeszkodzie jednak stanęły kłopoty zdrowotne). - Tegoroczne pomysły Per Se to zapowiedź naprawdę atrakcyjnego promowania kultury w naszym mieście. Swoją działalnością stowarzyszenie potwierdza, że przyszłość miasta powinna należeć do inicjatyw obywatelskich. Jeśli organizatorzy zechcą, bym wziął udział w "Płockim Spacerniaku Teatralnym", jestem do dyspozycji - mówi Andrzej Nowakowski.

Mariusz Pogonowski przyjął tę wiadomość krótkim i radosnym "O, rany" i obiecał, że z pewnością zadzwoni do prezydenta. Przy okazji będzie chciał go również zaprosić do udziału w innych tegorocznych inicjatywach Per Se. Chodzi o publiczne odczytanie jednej z książek Stefana Themersona podczas Transgranicznego Festiwalu Sztuk, poświęconego temu światowej sławy artyście rodem z Płocka. Festiwal zaplanowany jest na koniec września, a odczytywanie ma być rozłożone na mniej więcej siedem godzin. Prezes Per Se zaprosił już do tej inicjatywy znajomych aktorów: Bartosza Kasprzykowskiego i Pawła Małaszyńskiego. Prezydent, jeśli zechce, może również wziąć udział w "Zimowym Maratonie Teatralnym" trwającym przez 12 godzin. Jego uczestnicy graliby przygotowane etiudy non stop. Mają wystąpić nie tylko przedstawiciele administracji publicznej i osoby związane z życiem kulturalnym w Płocku, ale także chętni z grona publiczności.

To nie wszystko. Stowarzyszenie planuje ok. 30 audycji radiowych o tematyce kulturalnej, prowadzonych przez uczestników warsztatów radiowych organizowanych przez Per Se. Oni też będą czytać bajki dla dzieci w Katolickim Radiu Płock - po uprzednim przygotowaniu podczas zajęć z interpretacji tekstu, prowadzonych przez któregoś z aktorów płockiego teatru. Do tego dojdą wystawy fotograficzne dokumentujące "Płocki Spacerniak Teatralny" i "Zimowy Maraton Teatralny". Będzie też sesja naukowa "Uczę się czytać - zrozumieć świat" poświęcona znaczeniu języka w codziennym życiu i umiejętności precyzyjnego nazywania.

- Zapraszamy również 4 czerwca do udziału w biciu rekordu Guinnessa na Starym Rynku, w ramach Dni Historii Płocka i 65. rocznicy Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka". Pokażemy, że oberek to nie zakurzony relikt, a świetna okazja do energetycznej zabawy. Naszym udziałem w tym projekcie, jak również w tych teatralnych, udowodnijmy, że płocczanie mogą się ciekawie i twórczo bawić - apeluje Mariusz Pogonowski.

Na wszystkie pomysły Stowarzyszenie Per Se otrzymało od miasta niewiele ponad 86 tys. zł.

Kontakt ze stowarzyszeniem: tel. 606 373 922 (Mariusz Pogonowski), www.plockteatr.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji