Wielkanocne Allelujki na suwalskich wsiach
Allelujki to chodzenie drugiego dnia świąt od domu do domu z pieśniami o zmartwychwstaniu Jezusa. Takich tradycji uczą się lub je sobie przypominają mieszkańcy kilku suwalskich wsi. Do takiego powrotu do lokalnych korzeni okolicznych mieszkańcówa zachęca Stowarzyszenie Kulturalne "Teatr Efemeryczny" z siedzibą w Potaszni koło Suwałk.
To tam oraz w pobliskim Sobolewie odbywają się zajęcia, na które schodzą się dzieciaki, młodzież i dorośli z kilku okolicznych wsi. W sumie z 50 osób, choć wciąż dołączają nowi chętni. Spotkania odbywają się w sali budynku OSP w Potaszni i Centrum Kulturalnym wsi Sobolewo. - Tematem przewodnim są "Allelujki", czyli tradycyjne pieśni wielkanocne o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, śpiewane drugiego dnia świąt (w lany poniedziałek). Obrzęd ten jest podobny do "bożonarodzeniowych herodów", bo też wiąże się z chodzeniem od domu do domu, ze wsi do wsi i pobieraniem wykupu (kiełbasa, jajka) - opowiada Jolanta Hinc-Mackiewicz z tego stowarzyszenia. - Jako że wszyscy tu się znają, nie będziemy odwiedzać domostw, ale to, czego uczestnicy zajęć się nauczą, zaprezentujemy wszystkim sąsiadom.
Występ połączony będzie ze wspólnym ogniskiem oraz wystawą poświęconą kraszeniu oraz pisaniu jajek woskiem. A także tradycyjnym tkaninom, na jakie natrafić jeszcze można na podlaskich wsiach.
Podczas tych spotkań mieszkańcy nie tylko poznają teksty tradycyjnych pieśni i wspólnie je nucą, ale również mają warsztaty teatralne, które ułatwią im późniejsze zaprezentowanie się na scenie. Spotkania te integrują sąsiadów, skłaniają do rozmów i wspomnień. Korzystają na nich tak młodsi, jak i starsi.
- Zajęcia integrują i scalają lokalne środowisko. Warsztaty teatralne ośmielają zwłaszcza dzieci i podnoszą ich często niskie poczucie własnej wartości. Takie zajęcia to dla nich szansa skorzystania z czegoś nowego, bo niewiele fajnych i ciekawych inicjatyw na tereny wiejskie dociera. A na zajęcia w miejskich domach kultury nie pojadą, bo mają za daleko - kontynuuje Jolanta Hinc-Mackiewicz, która prowadzi zajęcia.
Stowarzyszeniu "Teatr Efemeryczny" na projekt o nazwie "Kultywowanie tradycji regionalnych - warsztaty teatralne" udało się zdobyć 7900 zł grantu w ramach VI edycji konkursu "Razem Możemy Więcej". To program wspierający aktywność środowisk lokalnych głównie na terenach wiejskich, organizowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Wspieranie aktywności polega nie tylko na promowaniu takich działań, ale i ich dofinansowaniu. Na dobrą ocenę komisji konkursowej mogły liczyć projekty promujące wspólne działanie i aktywność jak największej liczby mieszkańców i podmiotów włączonych do realizacji zaplanowanych działań. Do konkursu o przyznanie grantów wpłynęła rekordowa liczba 846 wniosków z całego kraju. Z województwa podlaskiego organizacje i grupy inicjatywne złożyły ich blisko 30. Ostatecznie - jeżeli chodzi o Podlaskie - grant na kwotę 7900 zł otrzymało to suwalskie stowarzyszenie. Dodajmy, że w sumie pieniądze rozdzielono na 46 projektów (wsparcie waha się od kilku tysięcy do 10 tys. zł).
- Bardzo duża liczba zgłoszeń do programu "Razem Możemy Więcej" to dowód na rosnącą aktywność lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Bardzo nas cieszy, że polska wieś się zmienia, nie tylko pod względem technicznym, ale również rośnie jej wartość społeczna - podsumowuje Marek Zagórski, prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.
Na zdjęciu: kolędowanie wielkanocne w wyk. zespołu Przeroślaki z Suwałk.