Artykuły

Poznań. Polski Teatr Tańca w Łodzi

Spektakl w choreografii Ewy Wycichowskiej zainauguruje tegoroczne Łódzkie Spotkania Baletowe.

Już 29 kwietna rozpoczną się XXI Łódzkie Spotkania Baletowe. Festiwal, który jest największą i najbardziej prestiżową imprezą baletową w Polsce, będzie przebiegał w tym roku pod hasłem "Wybitni choreografowie XX wieku". To niezwykłe święto sztuki tańca otworzy prapremiera spektaklu baletowego "Spotkania w dwóch niespełnionych Aktach" Ewy Wycichowskiej. Projekt ten jest efektem współpracy Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiego Teatru Tańca. Spotkania będą jedynym polskim akceptem na festiwalu, który w tym roku zaszczycą swoją obecnością takie sławy jak: Maurice Béjar, Sylvie Guillem, Jerom Robbins, Akram Khan Company czy Royal Ballet of Flanders.

Projekt Ewy Wycichowskiej jest sentymentalną podróżą w artystyczną przeszłość autorów, a zarazem otwarciem nowych dróg, w których doświadczenie przenika się z kreacyjnymi koncepcjami młodych twórców. W spektaklu wezmą udział tancerze Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu oraz seniorzy, wywodzący się z obu zespołów. Współtwórcami choreografii są Paulina Wycichowska i Andrzej Adamczak.

Inspiracją do tworzenia projektu był wiersz Wisławy Szymborskiej: Nic dwa razy. Jak podkreśla jednak dyrektor PTT, jej spektakl nie jest próbą przełożenia słów Noblistki na ruch, ale tworzeniem bogactwa znaczeń z obecnych w niej idiomów. Sztuka tańca jest dla Ewy Wycichowskiej przestrzenią, w której materializują się odwieczne tęsknoty do uchwycenia istoty tajemnicy, dotknięcia ulotności tak, by stała się skałą, na której powstaje dom. Jak trwałe i doniosłe owoce może przynieść całkowite poświecenie się owej idei pokazuje choćby kariera twórczyni projektu, która już od dwudziestu trzech lat stoi na czele Polskiego Teatru Tańca. Efekty jej pracy z poznańskimi i łódzkimi artystami będziemy mogli zobaczyć już 29 i 30 kwietnia oraz 15 maja na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji