Artykuły

Rakszawa. Przegląd Teatrów Szkolnych im. Zenony Turskiej

To impreza promująca sztukę teatralną wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, a jednocześnie kultywująca tradycję teatru amatorskiego działającego od 1948 r. w Rakszawie (wieś w woj. podkarpackim), którego założycielką i wieloletnim reżyserem była Zenona Turska.

Zanim trafiła do Rakszawy, w czasie wojny została wywieziona do pracy w Niemczech. Po wyzwoleniu przebywała w obozie polskich uchodźców "Ośrodek Polski" w Augsburgu, gdzie organizowała pracę kulturalno-artystyczną wśród młodzieży. Sama rozpoczęła praktykę sceniczną w zorganizowanym tam przez zawodowych aktorów "Teatrze im. Słowackiego". Po powrocie do kraju w 1947 r. pogłębiała swoje wykształcenie w Bydgoskiej Szkole Dramatycznej, przygotowując się do prowadzenia amatorskich zespołów artystycznych. Od kwietnia 1948 r. podjęła pracę w Szkole Zawodowej w Rakszawie jako kierownik świetlicy. Pierwsze przedstawienie - montaż poetycko-muzyczny pt. "Budujemy wspólny dom" zostało zaprezentowane w 1949 r. Rakszawski Teatr Szkolny przez wiele lat działał pod jej kierownictwem i zdobywał nagrody w różnych konkursach i przeglądach teatralnych.

" Od kiedy pamiętam, wszyscy w naszej miejscowości bardzo cenili Panią Turską i entuzjastycznie przyjmowali kolejne przedstawienia, zwłaszcza, że prawie w każdym domu był uczeń szkoły i jednocześnie aktor w szkolnym teatrze (choć czasem grał rolę drzewa). Po roku 1989 pieniędzy w oświacie na taki zbytek jak teatr nie było, "kierowniczka" już była osobą w bardzo podeszłym wieku i scena umarła śmiercią naturalną. Chcąc kultywować pamięć charyzmatycznej Pani Zenony Turskiej postanowiłyśmy zorganizować Przegląd Teatrów Szkolnych. Konkurs skierowany jest bezpośrednio do szkół, gdyż praca teatralna z młodzieżą w szkole jest znacznie trudniejsza, niż np. w Domu Kultury, ponieważ nie jest to młodzież wyselekcjonowana, ze ściśle określoną pasją. W szkole niejednokrotnie talenty trzeba odkrywać, zarażać pasją, zwłaszcza w wiejskiej szkole, ale to się udaje." - mówi Monika Figiela, nauczycielka plastyki i muzyki w Publicznym Gimnazjum im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Rakszawie, absolwentka Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży na wydziale lalkarskim w PWST we Wrocławiu, aktorka pani Turskiej i główna inicjatorka Przeglądu.

W tym roku odbywa się już czwarta edycja Przeglądu. Pierwsza zorganizowana w 2008 roku była skromną imprezą, w której wzięły udział trzy zespoły. W kolejnych latach zgłaszało się coraz więcej grup. "Nasza inicjatywa ma na celu rozwijanie talentu młodych ludzi, a przede wszystkim pragniemy wskazywać młodzieży inne formy spędzania wolnego czasu. Chcemy uczyć współdziałania i osiągania celu poprzez wytrwałą pracę. Oprócz tego popularyzujemy i prezentujemy twórczość teatralną dzieci i młodzieży, inspirujemy do poszukiwań nowych form pracy artystycznej. Kształtujemy także kreatywne postawy dzieci i młodzieży, rozbudzamy wrażliwości artystyczną i sceniczną"- mówi Anna Fus, nauczycielka języka polskiego i jedna z organizatorek Przeglądu, wychowanka Pani Turskiej. W czasie Przeglądu zaprezentuje się 10 zespołów. W przypadku większej liczby grup o zakwalifikowaniu się do Przeglądu decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Od 2010 roku Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie objął Przegląd Teatrów Szkolnych patronatem. "Bardzo cieszymy się ze współpracy z Teatrem w Rzeszowie. Dzięki temu w jury pracuje profesjonalny aktor, co jest cenne dla tych, którzy biorą udział w konkursie. Odwiedził nas dyrektor teatru Waldemar Matuszewski. W tym roku planujemy zorganizować wspólna wystawę - teatr przywiezie ekspozycję o Wandzie Siemaszkowej, my planujemy zebrać archiwalne materiały o Pani Turskiej - dodaje Lucyna Superson, nauczycielka języka polskiego i jedna z organizatorek Przeglądu, również wychowanka Pani Turskiej - Liczymy na duże zainteresowanie szkolnych zespołów teatralnych i obawiamy się, że trudno nam będzie zapewnić gościom odpowiednie przyjęcie. Chcielibyśmy zapewnić uczestnikom poczęstunek - np. napój, drożdżówkę. Chcemy także zapewnić zwycięzcom nagrody, które będą cieszyły, a także motywowały do dalszej pracy i większego wysiłku. Mogą to być książki, więc jeśli jakieś wydawnictwo chciałoby nam pomóc, będziemy bardzo wdzięczni. Staramy się pozyskać sponsorów, choć jest to bardzo trudne, a chcielibyśmy, aby konkurs nasz miał jak najlepszą oprawę. Taką, jak tego wymaga pamięć o niezwykłej postaci naszej patronki i miłość do teatru, która wiele lat temu zrodziła się w wiejskiej szkole i trwa do dziś."

IV PRZEGLĄD TEATRÓW SZKOLNYCH im. Zenony Turskiej

Publiczne Gimnazjum im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Rakszawie

12 maja 2011 r

***

Wpłaty na wsparcie Przeglądu Teatrów Szkolnych można przekazać na konto:

Nr konta Rady Rodziców: 96917500002001000456070001 (z dopiskiem w tytule przelewu: Przegląd Teatralny)

Patronat: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz Wójt Gminy Rakszawa

Partner: Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA'

Termin: 12 maja 2011r., godz. 9.00.

Miejsce: Sala Teatralna Zespołu Szkół Tekstylno-Gospodarczych w Rakszawie

Podstawą zgłoszenia jest wypełnienie karty dołączonej do zaproszenia i przesłanie jej na adres organizatora w terminie do 18 kwietnia 2011 r.

Miejsce składania zgłoszeń: Publiczne Gimnazjum im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego

w Rakszawie, 37- 111 Rakszawa 325.

Wszelkich informacji udzielają nauczyciele: Monika Figiela, Anna Fus, Lucyna Superson pod numerem telefonu: (17)2250575

Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej szkoły: www.gimrak.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji