Nagrody marszałka zdominował gdyński musical "Lalka"
Musical "Lalka" - produkcja Teatru Muzycznego im. Baduszkowej w Gdyni w reż. Wojciecha Kościelniaka - otrzyma w poniedziałek 28 marca aż trzy z czterech nagród teatralnych marszałka województwa pomorskiego. Razem z nimi wręczone zostaną nagrody teatralne miasta Gdańska.
Nagrody teatralne marszałka województwa pomorskiego (wcześniej: wojewody gdańskiego) to najważniejsze wyróżnienie dla ludzi teatru w naszym regionie. Dziś przyznane zostaną już po raz trzydziesty. Według obecnie obowiązującego regulaminu trafiają w ręce trzech osób (prócz pamiątkowego dyplomu to 7 tys. zł) za dokonania teatralne w roku ubiegłym; kapituła może także przyznać honorowe wyróżnienie dla spektaklu roku. Tegoroczną edycję tych nagród zdominował musical "Lalka" według powieści Bolesława Prusa, premiera z lutego 2010. To przedstawienie wyśmienite - i to nie tylko w skali naszego województwa, ale całego kraju, świetnie łączące najlepsze cechy musicalu i teatru dramatycznego. W tej premierze Teatru Muzycznego na pochwalę zasługuje dosłownie wszystko: inteligentna sceniczna adaptacja powieści Prusa, reżyseria, scenografia, choreografia, muzyka, gra aktorska... Nic więc dziwnego, że "Lalka" [na zdjęciu] zdobyła aż trzy nagrody: indywidualne dla reżysera Wojciecha Kościelniaka i odtwórcy roli Wokulskiego Rafała Ostrowski oraz honorową nagrodę dla spektaklu roku.
Trzecia nagroda marszałka województwa pomorskiego powędruje w ręce reżysera Piotra Cieplaka za "Fantazego" Juliusza Słowackiego z Teatru Miejskiego im. Gombrowicza w Gdyni. Cała akcja klasycznego dramatu przeniesiona została tu do... studia radiowego, w którym aktorzy na żywo przygotowują słuchowisko na podstawie Słowackiego.
W trakcie popołudniowej, uroczystej gali w Dworze Artusa wręczone zostaną również - po raz czwarty w swojej historii - nagrody teatralne miasta Gdańska. Są one - podobnie jak laury marszałkowskie - przyznawane trzem osobom oraz honorowo spektaklowi roku. Pierwszą z nich otrzyma Wiktor Rubin, reżyser "Orgii" Piera Paolo Pasoliniego w Teatrze Wybrzeże. Jest to spektakl nietypowy; przekraczający granice tradycyjnego przedstawienia z podziałem na widzów i aktorów, rezygnujący z opowiedzenia fabularnej anegdoty na rzecz przekazania idei. Druga nagroda trafi do Doroty Androsz, aktorki Teatru Wybrzeże, za role w "Orgii" oraz "Zawiszy Czarnym" Juliusza Słowackiego w reż. Adama Orzechowskiego. Trzecie gdańskie wyróżnienie trafi w ręce Beaty Gizy z Bałtyckiego Teatru Tańca za kreację w balecie "Chopinart" z muzyką Fryderyka Chopina w choreografii Emila Wesołowskiego i Ho Sin Hanga. Spektaklem roku w Gdańsku zostało "Le Sacre" Teatru Dada von Bzdülöw w reżyserii i choreografii Katarzyny Chmielewskiej i Leszka Bzdyla, najdoskonalsze przedstawienie w historii formacji, nawiązujące do słynnego "Święta wiosny". Prócz honorowej nagrody za spektakl roku Chmielewska i Bzdyl otrzymają dziś także indywidualne nagrody prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury.
Większość z laureatów nagród teatralnych marszałka i Gdańska - czyli Wojciech Kościelniak, Wiktor Rubin, Dorota Androsz, Beata Giza, Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl - nominowana była do nagrody Sztorm Roku w plebiscycie Czytelników "Gazety Wyborczej Trójmiasto". Zdobywcą Sztormu Roku 2010 został ostatecznie Wojciech Kościelniak za reżyserię "Lalki".
Okazją dla przyznania nagród marszałka i miasta jest obchodzony był po raz czterdziesty Międzynarodowy Dzień Teatru.