Artykuły

Jesus Christ Super Star

Słynny musical z librettem Andrew Lloyd Webbera i Tima Rice'a, wyreżyserowany przez Marcela Kochańczyka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, będzie można w listopadzie obejrzeć w stołecznym Teatrze Polskim.

"Jesus Christ Super Star", rock-opera, w której historia Mesjasza rozgrywa się w czasach współczesnych, prowokuje do rozmyślań nad tym, jak przez lata biblijna historia była przedstawiana w kinie i w teatrze.

W czasie, kiedy coraz trudniej wierzyć w cuda, i nawet Kościół sceptycznie podchodzi do licznych, rzekomych objawień, samo istnienie Chrystusa nie podlega dyskusji. Jezus nieprzypadkowo jest bohaterem kilkudziesięciu filmów i spektakli teatralnych, w których pokazywany jest w różnych odsłonach, niekiedy budzących spore kontrowersje. Tak było w "Ostatnim kuszeniu Chrystusa" Martina Scorsese z mocną erotyczną sceną rozgrywającą się między Jezusem a Marią Magdaleną. Gdzie indziej - sparodiowany, przypomina raczej komika niż Mesjasza ("Żywot Briana" Monthy Pythona).

Niekiedy jest ukazany parabolicznie - tak jak w "Jezusie z Montrealu" Arcanda, gdzie niespełniony aktor, przygotowując się do roli w widowisku teatralnym, powoli przybiera jego cechy, staje się nim. Ten obraz przejmującej przemiany wewnętrznej człowieka należy do grupy najważniejszych filmowych opowieści o Zbawicielu.

Inaczej rzecz ma się z widowiskami teatralnymi. Sztandarowym i chyba najbardziej znanym na świecie jest "Jesus Christ Super Star", w którym biblijne wydarzenia przeniesione są we współczesną rzeczywistość.

Po raz pierwszy zrealizowany w 1971 r. na Broadwayu, dziś jest obok "Hair" jednym z najczęściej inscenizowanych musicali na świecie.

W Polsce pierwszy raz pokazany został w 1987 r. przez Teatr Muzyczny w Gdyni. W kwietniu br. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbyła się premiera "Jesus Christ Super Star" wyreżyserowana przez Marcela Kochańczyka, uchodzącego za specjalistę w tworzeniu musicali. I właśnie tę inscenizację będzie można obejrzeć w listopadzie w Warszawie.

Po premierze spektaklu krytycy byli zachwyceni. "Mamy kolejne wydarzenie artystyczne! (...) To inscenizacja piękna, mądra i wspaniale zagrana", "Chorzowski spektakl to prawdziwe show, które oszałamia widza rozmachem, zaskakuje dekoracjami, kostiumami oraz całkiem nowymi wcieleniami znanych aktorów i gościnnie występujących piosenkarzy" - pisali recenzenci. Odtwórca głównej roli - Maciej Balcar, uznany został za objawienie tego przedstawienia. Podobnie oceniono Marię Meyer jako Marię Magdalenę, Janusza Radka jako Judasza i Jacentego Jędrusika (scenicznego króla Heroda).

Spektakle "Jesus Christ Super Star" pokazane będą w Teatrze Polskim w dniach:

10 listopada, godz. 19

11 listopada, godz. 16.30 i 20

12 listopada, godz. 16.30 i 20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji