Artykuły

Wrocław. Teatralne święto w Muzeum Miejskim

W niedzielę Międzynarodowy Dzień Teatru, ale ludzie sceny zaczynają świętować swoje imieniny już w piątek. We Wrocławiu na uroczystość zaprasza Muzeum Miejskie.

Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony od 50 lat w ponad 100 krajach na całym świecie. Co roku z tej okazji jest rozsyłana specjalna odezwa napisana przez wybitnego twórcę, który dzieli się w niej swoimi przemyśleniami na temat teatru. W ubiegłym roku była to Judie Dench, w tym jest to Jessica Kaahwa, aktorka i reżyserka z Ugandy. Polskie orędzie przygotowała Krystyna Janda. "Pamiętajmy, że Teatr jest co prawda domem dla arystokratów ducha, serca i myśli, miejscem dla wyobraźni, szlachetności i sublimacji, ale nie pozwólmy, żeby był miejscem tylko dla elit. Starajmy się, żeby był potrzebą dla wielu, wielu ludzi" - napisała.

Międzynarodową odezwę usłyszymy w piątek we wrocławskim ratuszu - podczas uroczystości, która rozpocznie się o godz. 17, odczyta ją prof. Janusz Degler. W programie jest też wręczenie nagrody im. Małgorzaty Napiórkowskiej dla najlepszego studenta wrocławskiej PWST (otrzyma ją Marcin Gaweł). Będzie też spektakl "Różne oblicza tanga" w wykonaniu studentów II roku, krótki recital Piotra Mokrzyckiego, studenta III roku tej szkoły, a także dwie wystawy. Pierwsza z nich upamiętnia 85. rocznicę urodzin Igora Przegrodzkiego, na drugą trafiły projekty studentów i wykładowców z pracowni scenografii wrocławskiej PWST.

Świętować będzie także Dolny Śląsk. Legnica muzycznym spektaklem "Śpiewać każdy może", Wałbrzych pokazem "Niech żyje wojna" reżysersko-dramaturgicznego duetu Monika Strzępka-Paweł Demirski, a Jelenia Góra premierą "Procesu" Franza Kafki w reżyserii Bogdana Michalika.

Z okazji Dnia Teatru Instytut Grotowskiego uruchamia nową stronę internetową - pod adresem www.grotowski.net znajdziemy od niedzieli kompendium wiedzy dotyczącej patrona instytucji i teatru Laboratorium. Oprócz informacji na temat biografii i twórczości Grotowskiego będą też zdjęcia, pliki audio i wideo oraz inne materiały niezbędne w pracy badaczy, a także teatralne pismo internetowe "Performer" (do pierwszego numeru trafią m.in. teksty Ludwika Flaszena i Eugenio Barby).

Znamy już także nominowanych do nagród, które przyznaje z okazji teatralnego święta marszałek województwa. Szanse na wyróżnienie za najlepszy spektakl mają "Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej" duetu Strzępka-Demirski w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym, "Czas terroru" w reżyserii Lecha Raczaka w legnickim Teatrze Modrzejewskiej i "Szosa wołokołamska" wyreżyserowana przez Barbarę Wysocką we wrocławskim Teatrze Polskim. Za najciekawszą rolę kobiecą jury nagrodzi Aleksandrę Listwan (Dorotka w "Czarnoksiężniku z krainy Oz" Capitolu), Agatę Kucińską (rola w one woman show "Żywoty świętych osiedlowych") albo Ewę Skibińską (Tytania w "Śnie nocy letniej" Polskiego). Wśród nominowanych za najciekawszą męską kreację są Dariusz Maj (Gonzalo w "Trans-Atlantyku" w Teatrze Współczesnym), Rafał Kronenberger ("Szosa wołokołamska") i Marcin Czarnik (Wierchowieński w "Biesach" Polskiego). W kategorii najlepszy aktor lalkarz sprawa już jest przesądzona - jedyną nominowaną jest Agata Kucińska za "Żywoty świętych osiedlowych". Za najciekawszy epizod wyróżniono Katarzynę Dworak (Szalona w "Czasie terroru"), Annę Błaut (Kucharcia w "Białym małżeństwie" we Współczesnym) i Ewę Skibińską (Matrosza w "Biesach"). W kategorii "upowszechnianie teatru" nominacje otrzymali Wiesław Geras za organizację festiwali WROSTJA i OFTJA oraz Teatr Nasz z Michałowic - za całokształt twórczości, a jako pracownicy techniczni - Jacek Warzyński z Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Roman Bernat z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i Leszek Nowak z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone w niedzielę. Jednak marszałek wręczy swoje nagrody później. Nie podczas specjalnej uroczystości, jak w ubiegłych latach, ale w nieustalonym jeszcze terminie, podczas prezentacji nagrodzonych spektakli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji