Artykuły

Gdańsk. Dziś premiera Bałtyckiego Teatru Tańca

Izadora Weiss przygotowuje spektakl współczesny, z librettem, będącym własnym widzeniem kobiety-ofiary. Wojciech Misiuro opierając się na własnym scenariuszu tworzy spektakl nazwany "Snem", bo "najfajniejsze rzeczy zdarzają mu się właśnie we śnie."

Podobno pierwotny projekt zakładał, że najnowsza premiera baletowa /25 marca/ składała się będzie z samego Strawińskiego, czyli "Historii żołnierza" i "Święta wiosny". Ostatecznie, dla pierwszej części wieczoru, Wojciech Misiuro wybrał muzykę Arvo Pärta, współczesnego kompozytora estońskiego, mającego w swoim dorobku awangardowe eksperymenty, a także oryginalny styl przypominający dźwięk dzwonków. Ale jak sam choreograf mówi w "Śnie" będą również efekty pozamuzyczne - burze, pioruny, pociągi ekspresowe! Zatańczą między innymi Beata Giza, Sylwia Kowalska-Borowy i Filip Michalak, obok nich goście czyli alpinista i maszynista.

Pytany o libretto Misiuro opowiada, że obywa się bez libretta. Opierając się na scenariuszu wypływającym z własnych przemyśleniach buduje spektakl nazwany "Snem", bo "najfajniejsze rzeczy zdarzają mu się właśnie we śnie." Reszta ma być niespodzianką!

Druga część wieczoru to Igor Strawiński i "Święto wiosny". Trzeba przyznać, że mamy w tym sezonie prawdziwy "wysyp" choreograficznych realizacji tej muzyki. W poznańskim Teatrze Wielkim Claudia Castellucci wystawia "Święto wiosny" z muzyką Scotta Gibbona, ale inspirowaną oryginałem Strawińskiego, Leszek Bzdyl pokazał "Le sacre", a Polski Balet Narodowy, prowadzony przez Krzysztofa Pastora przygotowuje trzy wersje baletu Strawińskiego - Wacława Niżyńskiego, Maurice Bejarta i współczesnego choreografa izraelsko-francuskiego Emanuela Gata. W polskiej premierze baletu Strawińskiego, w Teatrze Wielkim w Warszawie, w roku 1962, wystąpiła Elżbieta Jaroń, w Polskim Teatrze Tańca Ewy Wycichowskiej, która za choreografię "Święta wiosny" zebrała same pochwały, tańczyły między innymi Anna Gruszka, Iwona Pasińska.

Choreografem gdańskiej wersji "Święta wiosny" jest Izadora Weiss, która buduje spektakl bardzo współczesny, z librettem, będącym własnym widzeniem kobiety-ofiary. Protestem przeciwko okrucieństwu, brakiem zgody i przyzwolenia choreografki na instrumentalne traktowanie kobiet. W spektaklu wystąpią między innymi Franciszka Kierc i Michał Ośka.

Paryska premiera "Święta wiosny" w roku 1913, której libretto, napisane przez Strawińskiego wspólnie z malarzem Mikołajem Roerichem oparte było na pogańskim rytuale poświęcenia dziewczyny siłom natury, wywołała towarzyski skandal, jej choreograf Sergiusz Diagilew na próżno, z loży, nawoływał do spokoju i do umożliwienia tancerzom wykonanie spektaklu. Na widowni nie było zgody ani na muzykę, ani na nowatorską choreografię. W ruch poszły parasolki pań i laski panów, a po spektaklu zamieszanie przeniosło się do pobliskich kawiarń i restauracji. Ale trzeba pamiętać, że to było niemal sto lat temu . Jak muzykę Strawińskiego i Parta, tancerzy i propozycje choreografów odbierze dzisiejszy widz? Zobaczymy już w piątek.

Opera Bałtycka Gdańsk, Aleja Zwycięstwa 15 Sen/Święto Wiosny, reżyseria Wojciech Misiuro/Izadora Weiss.

piątek 25 marca premiera, kolejne spektakle sobota i niedziela 26 i 27 marca

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji